REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Miasto pomoże dyrektorowi?

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: nk

12 tys. zł musi zapłacić Żarski Dom Kultury za ogrzewanie siedziby przy ul. Grunwaldzkiej w Kunicach. Do tej pory rachunki były o połowę niższe. Skąd dyrektor weźmie pieniądze? – Jeżeli będzie taka konieczność, to zwrócimy się do Urzędu Miasta o dotację – mówi Łukasz Matyjasek.

Budynek filii ŻDK w Kunicach ma ogrzewanie gazowe. To okazuje się zabójcze dla budżetu instytucji, której dyrektorem jest Łukasz Matyjasek.

– Zakwalifikowali nas do przedsiębiorców. Dostaliśmy podwyżki od października. Cena gazu skoczyła o 170 proc. – mówi Ł. Matyjasek.

To przełożyło się na wysokość rachunków. ŻDK musiał zapłacić ponad 12 tys. zł za ogrzewanie filii w Kunicach. Do tej pory w zimowych miesiącach miesięczne koszty nie przekraczały 6-7 tys. zł.

Przeniesie zajęcia

W budynku filii znajduje się biblioteka, sala widowiskowa, kafejka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odbywają się też codziennie zajęcia z instruktorami.

– Nie mam już na czym oszczędzać. W nocy ogrzewanie jest zmniejszane. Instruktorzy dojeżdżają na zajęcia. Chyba że zajęcia przeniesiemy do szkoły – szuka pomysłów Ł. Matyjasek i przyznaje, że jako instytucja kultury nie jest w stanie wypracować takich zysków, żeby pokryć rosnące koszty ogrzewania.

– My tego nie wypracujemy. Nie ma tylu wydarzeń w Żarach, żebyśmy mogli wygenerować zyski na pokrycie tych kosztów. Nie jesteśmy agencją artystyczną, żeby wypracować zysk – mówi dyrektor, który przed objęciem stanowiska w ŻDK prowadził własną agencję artystyczną Luke Sound.

Zrobi szlaban

– Będziemy musieli szukać pieniędzy w terenie, np. wynająć parking przy Lunie. A jeżeli będzie taka konieczność, to zwrócimy się do Urzędu Miasta o dotację, ale to będzie ostateczność – przekonuje Ł. Matyjasek, któremu pozyskiwanie pieniędzy z Urzędu Miasta idzie jak na razie najlepiej.

W całym 2020 roku ŻDK pod wodzą nowego dyrektora nie pozyskała ani złotówki ze środków unijnych.

– Ten rok ma być lepszy – obiecuje Ł. Matyjasek.

 

 

Napisz komentarz »