REKLAMA

Samorząd

Drożej w przedszkolach

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: nk

O 15 proc. wzrosły od stycznia opłaty w żarskich przedszkolach.

Rosną opłaty za wyżywienie dzieci w żarskich przedszkolach publicznych. Od pierwszego stycznia rodzice zapłacą o 15 proc. więcej. W ubiegłym roku dzienna stawka żywieniowa dla dziecka w przedszkolu wynosiła 7 zł 40 gr, a od stycznia wzrosła do 8 zł 50 gr.

– Podwyżki są związane ze wzrostem cen żywności. W naszych przedszkolach rodzice płacą tylko za wyżywienie. Pobyt dziecka w przedszkolu opłacany jest z budżetu miasta – tłumaczy Elżbieta Maj, naczelnik wydziału oświaty w żarskim Urzędzie Miasta.

Podwyżki oznaczają wzrost opłat za przedszkola o około 25 zł miesięcznie i wyniosą niecałe 200 zł.

Na dotacje

W tym roku w budżecie miasta na funkcjonowanie przedszkoli zarezerwowano 21 mln zł, z czego 3 mln 525 to dotacje dla przedszkoli niepublicznych.

Najwięcej pieniędzy – 1 mln zł dostanie Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne Orzeszek przy ul. Grunwaldzkiej w Żarach. Jest to przedszkole Fundacji Pomocy Dzieciom „SI-gma”, do którego będą uczęszczać zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne, w wieku od 2 do 8 lat.

– Dotacja jest najwyższa, bo do przedszkola uczęszczają dzieci niepełnosprawne, na które przysługuje wyższa dotacja – tłumaczy E. Maj.

Niepubliczne Przedszkole Chatka Puchatka i Społeczne Przedszkole otrzymają po 758 tys. zł dotacji, a Niepubliczne Przedszkole Groszki – 765 tys. zł. Na pieniądze z miasta może liczyć również Niepubliczne Przedszkole eNCe-peNCe – 144 tys. zł i przedszkole Misie Tulisie – 100 tys. zł.

Napisz komentarz »