REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Kierowco, uważaj! Jest drożej!

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: mk

Nowy taryfikator mandatów już zbiera żniwo. Kary za wykroczenia poszły ostro w górę.

Rewolucja w przepisach drogowych, a właściwie karach za ich łamanie weszła w życie 1 stycznia.

Za prędkość

Kierowca przekraczający prędkość do 10 km/h, zapłaci 50 zł mandatu, tak jak do tej pory. Do 15 km/h – 100 zł. Przekroczenie 30 km/h powyżej ograniczenia to mandat rzędu 800 zł. Do tej pory kierowcy za przekroczenie prędkości o 30 km musieli zapłacić między 300zł a 400 zł. Aż 1 tys. 500 zł zapłacimy po przekroczeniu dozwolonej prędkości powyżej 51 km/, a 2 tys. 500 zł, kiedy na liczniku będziemy mieli o 71 km/h więcej, niż pozwalają znaki albo przepisy na danym odcinku drogi.

W Żarach posypały się już pierwsze wyższe mandaty.

– Wraz z początkiem roku policjanci z żarskiej komendy wystawili pierwsze mandaty zgodnie z nowymi przepisami – informuje Aneta Berestecka z żarskiej policji. – W niedzielę, 2.01., dwie osoby zostały ukarane za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czyli kolizję, mandatami w wysokości 1 tys. 500 zł, a za przekroczenie dozwolonej prędkości o 31 km/h – mandatem karnym w wysokości 800 zł. We wtorek, 4.01., dwie osoby ukarane zostały mandatami w kwotach po 1 tys. 500 zł za prowadzenie pojazdu pomimo braku dopuszczenia go do ruchu – wylicza policjantka. 

Minimum 1 tys. 500 zł

Kierowcy muszą też jeszcze bardziej uważać na pieszych.

– Zgodnie z nowymi przepisami, 1 tys. 500 zł to minimalna grzywna dla kierowcy za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego – mówi A. Berestecka. – Wlicza się w to  nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście – wyjaśnia.

Kierowcy mogą także narozrabiać, wyprzedzając na przejściu dla pieszych, na którym ruch jest kierowany światłami lub bezpośrednio przed przejściem. Mandat dostaniemy też za wyminięcie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Grozi za to 1 tys. 500 zł. Jeżeli takie przewinienie zdarzy nam się kolejny raz, mandat wzrośnie do 3 tys. zł. Taryfikatror uznaje teraz takie zachowanie za recydywę.

Drożej za rozmowy

Od nowego roku, droższej będzie także, gdy policja przyłapie nas za kierownicą na rozmawianiu przez telefon bez zestawu głośnomówiącego. Dotąd taka rozmowa kosztowała nas 200 zł, od 1 stycznia jest to już 500 zł.

Za wyprzedzanie na zakazie policjanci wypiszą nam mandat w wysokości 1 tys. zł, wcześniej było to 200 zł. Tyle samo zapłacimy za wyprzedzanie na przejeździe kolejowym i na skrzyżowaniu bez sygnalizacji. Gdy policjanci przyłapią nas na jeździe po chodniku albo wzdłuż przejścia dla pieszych, trzeba będzie zapłacić 1 tys. zł mandatu. Za parkowanie na miejscu dla inwalidów zapłacimy 1 tys. 200 zł.

2 tys. za opuszczone rogatki

W nowym taryfikatorze czytamy, że „naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone”, będzie karane mandatem w wysokości 2 tys. zł. Tyle dostaniemy też za wjechanie na tory, gdy za nimi nie będzie miejsca, by z nich zjechać. Gdy policja przyłapie nas na tym przewinieniu drugi raz, dostaniemy mandat w wysokości 4 tys. zł. Większość wypadków z udziałem pociągów zdarza się jednak na przejazdach niestrzeżonych, gdzie zapór nie ma. Tam zazwyczaj kierowców ostrzegają znaki stop. Ile grozi za ich zlekceważenie? Tu będzie nieco taniej, bo za taką ignorancję dostaniemy 300 zł mandatu.

Posypią się punkty

Policja może też, oprócz mandatu, przyznać nam nawet 15 puntów karnych za jedno wykroczenie. Limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców nie zmienił się i nadal wynosi 24 pkt. Ale jeśli kierowca nie będzie uważał, limit ten osiągnie dużo szybciej niż do tej pory, bo jest teraz aż 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo aż 15 punktów karnych. Tyle punktów dostaniemy za na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. Punkty będą się teraz zerować dopiero 2 lata od otrzymania mandatu, a nie jak do tej pory po roku. Aż 15 punktów wpadnie też do koszyczka osób, które wsiadły za kółko po alkoholu.

Od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:

Przekroczenie prędkości do 10 km/h ? 50 zł
Przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h ? 100 zł
Przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h ? 200 zł
Przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h ? 300 zł
Przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h ? 400 zł
Przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h ? 800 zł
Przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h ? 1 tys. zł Przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h ? 1 tys. 500 zł
Przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h ? 2 tys. zł
Przekroczenie prędkości od 71 km/h ? 2 tys. 500 zł

komentarz »
  1. KIERUJĄCY POJAZDAMI 23 stycznia 2022 19:26 - Odpowiedź

    CZEKAŁEM NA TE DECYZJE. TERAZ CZEKAM NA INFORMACJE, MANDATOWE KTO ORAZ ILE ZAPŁĄCIŁ ! MAM NADZIEJĘ NA REKORDY …….

Napisz komentarz »