REKLAMA

Samorząd

Szykują się do wyborów

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: bj

W Janiszowicach będą wybierać sołtysa, w Jeziorach Dolnych odwoływać. W obu wsiach o nowych gospodarzy może być trudno.

W sprawie obu sołectw radni głosowali podczas grudniowej sesji (29.12.).

– Dwie uchwały dotyczyły Janiszowic, a konkretnie zorganizowania tam wyborów nowego sołtysa i rady sołeckiej – tłumaczy Lech Kossak, przewodniczący Rady Gminy Brody.

Wcześniej do Urzędu Gminy wpłynął wniosek o odwołanie sołtysa Janiszowic. Mieszkańcy dotychczasowemu zarzucali brak współpracy, małą dyspozycyjność i nieangażowanie się w sprawy sołectwa, a także że wioska jest zaniedbana, a kontakt z nim utrudniony.

– Sołtys sam złożył rezygnację. Teraz jesteśmy już po spotkaniu w sprawie odwołania sołtysa i rady soleckiej, kolejnym krokiem było zwołanie wyborów – informuje przewodniczący.

Kolejna uchwała dotyczyła odwołanie sołtysa Jezior Wysokich.

– W tym przypadku pani sołtys złożyła rezygnację. Będzie potrzebna kolejna uchwała dotycząca wyborów sołeckich – dodaje L. Kossak. I dodaje: – To niestety przykre, bo funkcja sołtysa jest w zasadzie dla ludzi, którzy chcą ciężko pracować na rzecz lokalnej społeczności bez jakichś apanaży. Boję się, że coraz trudniej będzie o chętnych.

W gminie Brody od stycznia weszła w życie 50-procentowa podwyżka diet dla sołtysów, ale kwota i tak nie powala. Do tej pory było to 100 zł, teraz 150 zł.

– Od kilku lat mojego sołtysowania niewiele się zmieniło, niestety. Nie wiem, co będzie z radą sołecką, bo wspominali o rezygnacji w ślad za mną – dodaje Patrycka Smykał, dotychczasowa sołtyska Jezior Dolnych. 

– Wstępnie planujemy zorganizowanie zebrań w styczniu, ale najpierw chcemy zebrać propozycje konkretnych terminów od mieszkańców. Chodzi o to, by była możliwa jak największa frekwencja podczas zebrań – kończy Juliusz Dudziak, zastępca wójta Brodów.

Napisz komentarz »