REKLAMA

Samorząd

Koszty rosną, kasa ta sama

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: Michalina Kozarowicz

W budżecie Żar na schronisko dla bezdomnych zwierząt zarezerwowano 844 tys. zł, ale bezdomniaki niewiele z tych pieniędzy mają w swoich miskach.

Budżet schroniska dla bezdomnych zwierząt w Żarach w tym roku wynosi 844 tys. 620 zł, z czego 55 tys. jest zarezerwowane na remont pawilonu, a na samo administrowanie przeznaczono 782 tys. zł. Niecałe 7 tys. zł jest przewidziane na odbiór i transport zwłok.

Obecnie w schronisku przebywa 68 psów i 30 kotów. Przypomnijmy – żarskie schronisko powstało w 2007 roku. Może zmieścić ok. 120 psów, dla których jest 29 kojców. W 2020 roku, w schronisku pojawiła się kociarnia, którą wybudowano za 220 tys. zł.

Większe koszty

Zeszłoroczny budżet schroniska wynosił 782 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że 55 tys. zł pójdzie na remont, a 7 tys. na transport zwłok, w tym roku będzie identyczny.

– Uchwała o zapobieganiu bezdomności zwierząt jest uchwalana przez radnych dopiero w marcu i na razie pracujemy na prowizorium budżetowym. Dlatego też na razie nie możemy określić, ile pieniędzy pójdzie na karmę, ile na opiekę weterynaryjną i opłaty – zastrzega Krzysztof Tuga, prezes Zakładu Komunalnego w Żarach, które zarządza schroniskiem. I podkreśla: – Trzeba będzie szukać oszczędności, bo rosną koszty – energia, ogrzewanie, płaca minimalna poszła w górę. Na to wszystko trzeba znaleźć pieniądze, a budżet nie wzrósł.

Nie pławią się w luksusach

Za usługi weterynaryjne schronisko zapłaciło w zeszłym roku 171 tys. zł, świadczyła je przychodnia weterynaryjna Dr ZOO Rafała Rafalskiego z Lubska. Schronisko płaciło za sterylizację zwierząt, usypianie ślepych miotów oraz całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych.

– W 2021 roku wysterylizowaliśmy około 250 kotów. Koszt sterylizacji kotki to 250 zł, a kocura – 200 zł. Te koszty nie są wpisane w opiekę weterynaryjną, która obejmuje doraźną pomoc, kontrolę i badania psów i kotów. Łatwo więc policzyć, jakie to są koszty – mówi Jolanta Jureczko, specjalista ds. biurowych w schronisku. – za same leki płacimy 10 tys. zł miesięcznie, w skali roku jest to ponad 100 tys. zł – wylicza.

W 2021 schronisko zapłaciło 15 tys. zł za program elektronicznego znakowania zwierząt. Na zakup karmy dla psów i kotów poszło 53 tys. zł., co daje nieco ponad 4 tys. zł miesięcznie.

– Myślę, że w tym roku stawki będą bardzo podobne. Najdroższe dla nas jest ogrzewanie, ponieważ wszystko mamy na prąd. Dlatego zbieramy karmę i inne dary, bo choć wydawać by się mogło, że my tu mamy góry pieniędzy i zwierzęta pławić się powinny w luksusach, to tak nie jest – komentuje J. Jureczko.

Budżet dla schroniska uchwalają radni miejscy.

– Budżet tworzymy w oparciu o to, co przekazuje nam ZGM na podstawie wydatków z poprzedniego roku, ale to oni decydują, na co pójdą konkretnie pieniądze i w jakich ilościach – mówi Daniel Babula z wydziału infrastruktury i ochrony środowiska Urzędu Miasta w Żarach.

Napisz komentarz »