REKLAMA

Samorząd

Burmistrz będzie mieć kontrolę

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: mk

Wojewódzki konserwator zabytków przeprowadzi kontrolę w Jasieniu. Chodzi o asfalt na ulicy Strażackiej, biegnącej przy pałacu.

Przed pałacem na ul. Strażackiej niedawno pojawił się nowy asfalt. Prace zostały wykonane na zlecenie Urzędu Miasta. Na pierwszy rzut oka, wszystko wygląda w porządku. A jednak jedna rzecz wzbudza wątpliwości – między jezdnią a pałacem zalano także pobocze.

Bez zgody

Do redakcji gazety „Regionalnej” napisał zaniepokojony mieszkaniec Jasienia.

– Prace na pewno zostały wykonane bez pozwolenia konserwatora zabytków, ponieważ kto mądry pozwoliłby na wylanie asfaltu przy zabytkowym pałacu. Pałac jest wpisany do rejestru zabytków, każde prace przy nim wymagają pozwolenia konserwatora – argumentował.

Remont ulicy strażackiej kosztował 90 tys. zł. Za te pieniądze położono nowy asfalt na odcinku około 120 metrów.

– Działania te nie były uzgodnione z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W związku z powyższym w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona kontrola – informuje Elżbieta Górowska z biura Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – Pałac w Jasieniu objęty jest ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków, natomiast droga jest elementem układu urbanistycznego, ujętego w gminnej ewidencji zabytków – wyjaśnia E. Górowska.

Lepsze niż chwasty

Na ul. Strażackiej nowy asfalt pojawił się na początku grudnia.

– Ta droga wcześniej też była asfaltowa, więc nie rozumiem zamieszania, nie zrobiliśmy nic, czego nie mogliśmy na jezdni. Lepiej, żeby błoto chlapało na pałac? – komentuje Andrzej Kamyszek, burmistrz Jasienia. – W tym donosie chodzi o ten metrowy pasek pomiędzy pałacem a ulicą. Uważam, że to dużo ładniejsze i estetyczniejsze niż chwasty. Wylewka na tym pasku jest cieńsza, więc ja nie widzę problemu. Ale jeżeli konserwator każe, to ja to zerwę. Będziemy mieć kontrolę w tej sprawie, już nas poinformowali – przyznaje A. Kamyszek.

Napisz komentarz »