REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Popisali się

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: jb

Grupa nastolatków sprejem zniszczyła budynki Biblioteki Kultury w Iłowej.

Zabawili się w poniedziałek, 3 stycznia, wieczorem.

– Zdarzały się u nas jakieś drobniejsze akty wandalizmu, zbite szyby, ale zniszczenia dwóch budynków nie było jeszcze nigdy – mówi Bartosz Kuświk, dyrektor Biblioteki Kultury.

Ucierpiał budynek biblioteczny z tunelem, który do niego prowadzi i siedziba główna.

– Jesteśmy w trakcie szacowania strat. Budynek z wypożyczalnią jest zabytkowy, pod nadzorem konserwatora, więc ta szkoda jest większa – przyznaje dyrektor. – Policja bardzo nam pomogła. Pierwszych sprawców udało się namierzyć już następnego dnia. Niektórzy już się nawet przyznali – dodaje.

W tym miejscu nie ma monitoringu, ale już wiadomo, że będzie.

– W naszej głównej siedzibie, która ma także taras, młodzież zrobiła sobie punkt schadzek wieczorami. Nie raz, nie dwa już sprzątaliśmy po nich, prawie po każdym weekendzie. Puszki, butelki, słonecznik. Już wtedy myśleliśmy, że przydałby się monitoring. Ale po zdarzeniu z poniedziałku decyzja zapadła. Już jestem po pierwszych rozmowach z firmą, która mogłaby zainstalować monitoring. Liczę na to, że uda się to zrobić do końca tego miesiąca – zapowiada B. Kuświk. – Cieszę się, że chuliganów udało się ustalić i że nie pozostaną bezkarni. Może następnym razem ktoś się zastanowi, zanim takie rzeczy zrobi – dodaje.

Wandale to grupa nastolatków z  Iłowej, niektórzy zostali już przesłuchani. Muszą się liczyć z tym, że koszt odmalowania budynków spadnie na ich rodziców.

Napisz komentarz »