REKLAMA

Gospodarka

Jak grzyby po deszczu

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: bj

Kolejne farmy fotowoltaiczna staną w gminie Żary. Tym razem w Stawniku i Kadłubii.

W Stawniku  stanąć ma maksymalnie 45 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy do 18 MW. Urządzenia te służą do przetworzenia energii promieniowania słonecznego na elektryczną, która następnie zostaje przekazana bezpośrednio do Krajowej Sieci Energetycznej. Przewidywany czas eksploatacji farmy fotowoltaicznej wynosi około 30 lat. W Stawniku ogniwa fotowoltaiczne będą zainstalowane na specjalnych konstrukcjach posadowionych na gruncie. Panele fotowoltaiczne będą połączone w rzędy. Wyprowadzenie mocy z elektrowni słonecznej odbywać się będzie poprzez podziemną linię kablową. Maksymalna wysokość górnej części konstrukcji montażowych, wraz z panelami, nie powinna przekroczyć 4 metrów. Projektowana instalacja fotowoltaiczna będzie bezobsługowa, niewymagająca zasilania w wodę. Czyszczeniem paneli zajmować się będzie firma zewnętrzna przy użyciu czystej wody pod ciśnieniem.

Z kolei w Kadłubii stanie około 11 tys. paneli, a moc elektrowni wyniesie 4 MW. farma wybudowana zostanie w odległości około 800 m  od najbliższej zabudowy mieszkalnej, na działce o pow. 5,5 ha, z czego panele zajmą ok. 2,5 ha. W trakcie budowy będą prowadzone prace ziemne związane m.in. z ułożeniem kabli elektroenergetycznych, co związane jest z powstawaniem otwartych wykopów, które stanowić mogą potencjalne zagrożenie dla zwierząt.

W obu przypadkach zainteresowani mogą się zapoznać z dokumentacją przed wydaniem decyzji środowiskowych przez Urząd Gminy w Żarach. Można to zrobić w pokoju 207, w godz. 7-15.

Napisz komentarz »