REKLAMA

Samorząd

Ochy, achy i łyżka dziegciu

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Koalicja piała z zachwytu, a opozycja nie zostawiła suchej nitki na burmistrzu. Mirosław Gąsik nie przebierał w słowach. W takiej atmosferze radni ze Szprotawy przegłosowali budżet na ten rok. A to wszystko zdalnie, bo do Ratusza się nie pofatygowali.

Budżet gminy nie zapowiadał się wcale tak „różowo”. W pierwotnym projekcie miał mieć deficyt na blisko 5 mln, ale w ostatniej chwili, tuż przed czwartkową sesją (30.12.), burmistrz złożył autopoprawkę, w której dochody gminy zwiększył o 10 mln 735 tys. zł. Taką kwotę tajemniczy inwestor ma zapłacić gminie w styczniu za 40 ha działek w strefie przemysłowej w Wiechlicach. Firma wpłaciła już wadium, do podpisania atu notarialnego ma dojść na dniach.  Dzięki tym milionom, Szprotawa będzie miała nadwyżkę budżetową rzędu 3 mln 873 tys. zł, którą przeznaczy na spłatę kredytów i obligacji.

 

 Podziękowanie za podziękowaniem

Na sesji radni z koalicji prześcigali się w zachwytach nad budżetem i ogromem inwestycji,  które łącznie pochłoną aż 35 mln 309 tys. zł – dzięki pieniądzom z zewnętrznych źródeł. Podkreślali też, że z dług gminy z roku na rok spada. Na koniec 2021 roku wynosił 58 mln zł, na koniec 2022 roku ma wynieść 54 mln zł. 

– Gmina jest stabilna finansowo. Stajemy się wreszcie wiarygodnym partnerem dla nowych inwestorów – podkreślił Jerzy Chmara, przewodniczący komisji gospodarki i szef klubu „Szansa dla Szprotawy”.

W iście propagandowym stylu swoje poparcie dla budżetu odczytali radni z Towarzystwa Ziemi Szprotawskiej, które jest w koalicji z burmistrzem.  

– Nasz klub radnych składa podziękowanie panu burmistrzowi za zaangażowanie i skuteczne pozyskiwanie środków pozabudżetowych, które przyczyniają się do poprawy życia mieszkańców naszej gminy – deklarował w ich imieniu radny Piotr Siuda

Dziękowała również Beata Jakowicka – w imieniu klubu radnych  „Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom”.

– Wiele samorządów planuje deficyty i zaciągnięcie kredytów na ich pokrycie, a my w swoim budżecie mamy nadwyżkę – podkreśliła z dumą radna.

 

Proszę być mężczyzną

Dalej już tak słodko na sesji nie było. Budżet skrytykowali radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

– Budżet jest przeinwestowany. Nie stać nas na tak wiele zadań. W ubiegłym roku nie udało się zrealizować wielu zaplanowanych inwestycji i przeniesiono je na ten rok – grzmiał radny Piotr Płaskociński z PiS. 

Te słowa mocno zdenerwowały burmistrza Mirosława Gąsika

– Jestem zaniepokojony państwa kondycją intelektualną, delikatnie mówiąc – nie przebierał w słowach M. Gąsik. – Czy wy urwaliście się z choinki? Czy leci z wami pilot? Jestem zdumiony, że sabotujecie programy rządowe, z których otrzymaliśmy bardzo poważne środki. Czy wy sobie zdajecie sprawę, że jesteście przeciwko własnemu rządowi? – kontynuował Gąsik. – Wy nie dość, że nie lubicie swojego burmistrza, to nie lubicie mieszkańców. Odmawiacie im inwestycji! A to jest największy budżet na inwestycje w historii Szprotawy. 

Radny Krzysztof Bugajny z klubu PiS wytknął burmistrzowi, że notorycznie obraża tych, którzy mają inne zdanie niż on.

– Burmistrz ma problemy z emocjonalnością i nie panuje nad sobą – skwitował radny Bugajny. – Może przyzwyczaił się do klaskania z lewej strony, ale my mamy swoje zdanie i proszę to zaakceptować. I trzymać na wodzy swoje emocje. Ten budżet nie jest z naszej bajki. Gdybyśmy my rządzili, to wiele innych inwestycji byłoby realizowanych. My jesteśmy po to, aby wytykać wasze błędy. To jest normalna zasada demokracji. Proszę przyjąć to na klatę i być mężczyzną.

Ostatecznie, 16 radnych z koalicji  było za budżetem, przeciw zagłosowali: Krzysztof Bugajny, Bożena Wójcik – Wojtkowiak, Piotr Płaskociński i Małgorzata Łazarczyk. Od głosu wstrzymał się Józef Rubacha.

BUDŻET SZPROTAWY NA 2022 ROK.
Dochody 131 mln 640 tys. zł
Wydatki 135 mln 513 tys. zł
nadwyżka budżetowa 3 mln 873 tys. zł (pójdzie na spłatę zobowiązań)
oświata 31 mln 589 tys. zł
rodzina (500 +) 21 mln 28 tys. zł
gospodarka komunalna 13 mln 989 tys. zł
pomoc społeczna 8 mln 365 tys. zł
kultura fizyczna 5 mln 826 tys. zł
wynagrodzenia urzędników 5 mln 372 tys. zł
gospodarka mieszkaniowa 2 mln 617 tys. zł
kultura 2 mln 855 tys. zł
oświetlenie uliczne 1 mln 588 tys. zł
Centrum Usług Wspólnych 1 mln 74 tys. zł
diety Rady Miasta 416 tys. zł
promocja gminy 241 tys. zł
najważniejsze inwestycje:
budowa ścieżek rowerowych w gminie 8 mln 480 tys. zł
przebudowa ul. Akacjowej, Brzozowej i Klonowej w Wiechlicach 8 mln 121 tys. zł
przebudowa ul. Bronka Kozaka i Basztowej w Szprotawie 6 mln 527 tys. zł
modernizacja stadionu miejskiego przy ul. Sobieskiego 5 mln zł
zakup pojazdów dla OSP Długie, Siecieborzyce i Dzikowice 3 mln 211 tys. zł
remont ul. Chodkiewicza w Szprotawie 1 mln 692 tys. zł
usunięcie barier architektonicznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących 435 tys. zł
prace konserwatorskie w Ratuszu 211 tys. zł
dokumentacje projektowe dróg 150 tys. zł
budowa II etapu boiska w Witkowie 70 tys. zł

Napisz komentarz »