REKLAMA

Gospodarka

Postawią 80 tysięcy paneli

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: bj

Na ponad 8-hektarowej działce w Olszyńcu stanie farma fotowoltaiczna o mocy 20 MW. W sumie 80 tysięcy paneli słonecznych, wysokich na 5 metrów. Wyprodukowana przez nie energia wystarczy, by zasilić 10 tysięcy gospodarstw domowych.

Do budowy elektrowni słonecznej na działce o pow. 8,26 ha, położonej przed pierwszymi zabudowaniami wsi (jadąc od strony Marszowa), przymierza się warszawska spółka Elektrownia PV8. Z końcem grudnia Urząd Gminy w Żarach wydał decyzję o warunkach zabudowy. Zgodnie z nią 6 ha zostanie zabudowane 80 tysiącami paneli solarnych. Każdy z nich będzie wysoki na 5 metrów. Do tego na działce stanie 20 kontenerów transformatorowych (o powierzchni 50 mkw.), kontener techniczny, będzie też droga wewnętrzna i place utwardzone, z miejscami postojowymi. Całość zostanie ogrodzona 3-metrowym płotem.

Inwestor musi zabezpieczyć sąsiadów. Jego budowa nie może pozbawiać ich dostępu do drogi dojazdowej, korzystania z wody, energii elektryczne.

Spółka ma już w ręku tzw. decyzje środowiskową. Kolejnym krokiem jest wniosek do Starostwa Powiatowego w Żarach o wydanie pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu, może wbijać łopatę. Planowana moc elektrowni wystarczy na zasilenie 10 tys. gospodarstw.

– My, mieszkańcy, nie jesteśmy informowani. Do mnie osobiście przyjeżdżał jakiś inwestor, chciał ziemię dzierżawić. Nie byłem zainteresowany, bo uważam, że to wszystko jest dobrze, dokąd nie przyjdzie likwidować. Bo co z tym zrobić? Jeszcze te stelaże to złomiarze mogą zabrać, ale panele? Ja mam ponad 60 lat, to nie będzie już mój problem, ale jak każdy mam dzieci, wnuki. Tyle tylko, że my mieszkańcy i tak na to wielkiego wpływu nie mamy – komentuje Heronim Orzech, sołtys Olszyńca.

Napisz komentarz »