REKLAMA

Samorząd

Ratuje ich rządowa kasa

Opublikowano 07 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Największe inwestycje gminy Brzeźnica w przyszłym roku to budowa Centrum Górali Bukowińskich i modernizacja kanalizacji. W budżecie zabraknie pieniędzy na fundusz sołecki i remonty dróg.

Budżet radni uchwalili jednogłośnie na czwartkowej sesji (30 grudnia). Najważniejszą przyszłoroczną inwestycją w gminie będzie budowa centrum Kultury Górali Bukowińskich w Brzeźnicy. W pierwszym etapie za 800 tys. zł powstaną fundamenty, w drugim – za 4 mln 163 tys. zł – budynek.

Kanaliza i oczyszczalnia

Sporo pieniędzy pójdzie na uporządkowanie spraw kanalizacji. Gmina zamierza kontynuować przebudowę oczyszczalni ścieków w Brzeźnicy za 723 tys. zł. Ponadto, w 2022 rozpocznie modernizację oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej w Chotkowie i Wrzesinach (za 1 mln 841 tys. zł). Aż 3 mln 505 tys. zł kosztować będzie budowa kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w Jabłonowie. 181 tys. zł wyniesie koszt przebudowy świetlicy wiejskiej we Wrzesinach (wymiana zdegradowanej konstrukcji oraz pokrycia dachu). W Brzeźnicy stanie wiata rekreacyjna za 120 tys. zł, planowany jest też remont sali gimnastycznej w Wichowie za 20 tys. zł.

– Bez pieniędzy z Polskiego Ładu i tarczy antykryzysowej nie udałoby się zrealizować tych zadań, na które mieszkańcy czekają od lat. Sami nie mielibyśmy z czego ich finansować. Cudem udało się nam wygospodarować środki na wkład własny – mówi wójt gminy, Jerzy Adamowicz. – Z drugiej strony, galopujące ceny mogą nam znacznie podnieść koszty tych inwestycji. Trzy miesiące temu samochód asenizacyjny, który musimy kupić w ramach inwestycji kanalizacyjnej, kosztował około 300-400 tys. zł, teraz jego koszt wynosi 700-800 tys. zł.

Nie starczy na fundusz i drogi

W gminnej kasie bieda, więc nie starczy na inne zadania, m.in. fundusz sołecki.

– Nie starczyło już pieniędzy na drobne inwestycje i imprezy na wsiach. Dostaniemy jeszcze z budżetu państwa zwrot wydatków z funduszu sołeckiego za 2021 rok, który wyniósł ok. 270 tys. zł – mówi. –  To będzie około 20 procent tej sumy, czyli około 50 tys. zł, które sprawiedliwie rozdzielimy między wsie.

Zabraknie również pieniędzy na wiele dróg w gminie, których mieszkańcy domagają się od lat.

–  Założyłem sobie, że w tej kadencji dokończę remonty świetlic w gminie, a w kolejnej nowe władze zajmą się drogami – mówi Adamowicz. – A trzeba dokończyć jeszcze remont świetlic w Wichowie oraz Stanowie.

Ponad 7 mln zł pochłonie oświata.

– To o milion zł więcej niż w tym roku. Będziemy szukać oszczędności, aby zamknąć budżet. Z początkiem roku jak bumerang wróci temat szkoły w Wichowie, którą chcemy przekształcić w filię szkoły w Brzeźnicy – zdradza wójt.

Dochody 18 mln 312 tys. zł
Wydatki 18 mln 873 tys. zł
deficyt 561 tys. zł
oświata 7 mln 84 tys. zł
rodzina (świadczenia 500 plus) 3 mln 970 tys. zł
kultura i ochrona dziedzictwa 1 mln 867 tys. zł
rolnictwo 1 mln 84 tys. zł
pomoc społeczna 1 mln 58 tys. zł
Napisz komentarz »