REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Brakuje chętnych do pracy w urzędzie

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: nk

Żarski Ratusz boryka się z brakiem rąk do pracy. Mimo to burmistrz Danuta Madej trwa w sporze z pracownikami.

Tylko w tym roku Urząd Miasta w Żarach opublikował około 20 ofert pracy w Ratuszu. To ponad 15 % wszystkich zatrudnionych.

– Rotacja jest bardzo duża, a nowi pracownicy nie walą drzwiami i oknami do urzędu – mówi Iwona Adamowicz, szefowa związków zawodowych w żarskim Ratuszu.

Obecnie burmistrz chce zatrudnić podinspektora w wydziale spraw społecznych, referenta w wydziale opłat i podatków, inspektora w wydziale infrastruktury technicznej i ochrony środowiska oraz strażnika miejskiego.

– Szczególnie brakuje młodych ludzi, dla których praca w urzędzie nie jest atrakcyjna finansowo – dodaje I. Adamowicz.

Wynagrodzenia zasadnicze w Ratuszu w zależności od zajmowanego stanowiska wahają się od 2 tys. 800 zł do 4 tys. 200 zł.

Wstyd się przyznać

– Aż wstyd się przyznać, ile zarabiam. Jako inspektor z ponad 20-letnim stażem pracy mam pensję zasadniczą 3 tys. 450 zł. Do tego dochodzi maksymalny dodatek stażowy w wysokości 20 % – tłumaczy I. Adamowicz.

Niewiele wyższe pensje mają specjaliści i główni specjaliści

– Wynagrodzenie zasadnicze waha się w tym przypadku od 3 tys. 800 zł do 4 tys. 200 zł brutto. Do tego dochodzi dodatek funkcyjny w kwocie 300-400 zł i w zależności od stażu dodatek stażowy – mówi Piotr Dewald, wiceprzewodniczący związków zawodowych.

Najniższe wynagrodzenia mają osoby rozpoczynające karierę w Ratuszu na stanowisku młodszego referenta i referenta. Ich wynagrodzenia zasadnicze oscylują wokół najniższej krajowej, czyli 2 tys. 800 zł.

Na wysokie pensje mogą liczyć jedynie osoby na stanowiskach kierowniczych. Pensja naczelnika wynosi od 6 tys. zł do 9 tys.zł., a wynagrodzenie wiceburmistrza, skarbnika i sekretarza to ponad 10 tys. zł. Najwięcej zarabia burmistrz. Wynagrodzenie Danuty Madej po ostatnich podwyżkach wynosi 16 tys. 195 zł.

Marzenie urzędnika

Od stycznie pensje urzędników w żarskim Ratuszu wzrosną o 500 zł brutto. To jednak ich nie satysfakcjonuje.

– Gdybyśmy mieli zapewnienie od burmistrza, że na tej podwyżce się nie skończy, tylko w związku z galopującą inflacją dostaniemy kolejne, to bylibyśmy spokojniejsi, ale takich zapewnień nie ma – mówi I. Adamowicz i przyznaje, że satysfakcjonowałaby ją pensja na poziomie 4 tys. zł netto, czyli ok. 5 tys. 500 zł brutto.

komentarz »
  1. Mirek 12 stycznia 2022 12:59 - Odpowiedź

    Proszę o informację jaki jest całoroczne wynagrodzenie urzedników z premiami świątecznymi i rocznymi. Pani Burmistrz chyba jeszcze otrzymuje bardzo dużą emeryturę.
    Emeryci mogą pomarzyć o podwyżce 500 zł brutto, a żyją tak samo jak urzędnicy w tej samej Polsce.
    Profesjonalizm Żarskich urzędników widać w inwestycjach takicj jak rondo przy Zielonogórskiej, ulica Staszica itd.
    Żarskie władze chyba poszukują ludzi posłusznych, a nie profesjonalistów.

Napisz komentarz »