REKLAMA

Kronika policyjna

Dostali po 300 zł

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: bj

Nagród nie dostali, a 300 zł brutto, które otrzymali z końcem roku, traktują jak potwarz. Konflikt w żarskiej komendzie policji trwa.

Na odpowiedź w sprawie niewypłaconych nagród dla 85 policjantów z Żar (przy 170 osobach) i 49 funkcjonariuszy z Żagania (KPP liczy tam 146 osób) wciąż czeka NSZZ Policjantów.

Przypomnijmy. Policjanci, którzy byli we wrześniu na L4, gdy trwał protest mundurowych w związku z żądaniem podwyżek, zostali pominięci. Nie otrzymali nagród, które miały być wypłacane każdemu, kto spełnia kryteria. Te zakładały, że nie mogli ich dostać ukarani dyscyplinarnie, wobec których toczy się postępowanie karne oraz osoby, które 3 miesiące lub dłużej nie wykonywały obowiązków służbowych. Natomiast nagród nie dostali nawet ci, którzy w pracy nie byli kilka dni. Konkretnie – we wrześniu. W efekcie pula do podziału dla reszty była spora. Nagrody sięgać miały nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Na razie mundurowi dostali coś na otarcie łez.

– To kwota, którą trzeba było wykorzystać do końca roku. Policjanci dostali po ok. 300 zł brutto. Uważam jednak, że biorąc pod uwagę, co zrobiono wcześniej, to jeszcze gorzej. W każdym razie teraz te pieniądze poszły do wszystkich – informuje Przemysław Matczak, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów.

Obie komendy borykają się z brakami kadrowymi. W Żarach jest 26 wakatów, w Żaganiu -19.

Tylko dla zaangażowanych

Przełożeni nie widzą nic złego w takim podziale nagród.

– Nagrody były formą wyróżnienia policjantów, którzy pełnili służbę wymagającą znacznego nakładu pracy, profesjonalizmu, zaangażowania oraz tych, którzy wzorowo wykonują obowiązki służbowe. Były przyznawane według propozycji dokonywanych przez przełożonych, którzy najlepiej znają dyspozycyjność i jakość zadań wykonywanych przez podległych funkcjonariuszy – informuje Aneta Berestecka, rzeczniczka KPP w Żarach.

– Wynika to z przepisów, gdzie specjalne dodatki motywacyjne mają charakter uznaniowy i są przyznawane w szczególności za duże zaangażowanie w pracę, efektywną realizację zadań oraz wysoką jakość wykonywanej pracy – dodaje Arkadiusz Szlachetko, rzecznik KPP w Żaganiu.

W żarskiej komendzie doszło też do innej kuriozalnej sytuacji. Policjantów z drogówki zaczęto oceniać jak uczniów, według szkolnej skali. Dwóję dostają ci, którzy wystawiają m.in zbyt mało mandatów.

– Potwierdziliśmy, że naczelnik żądał od policjantów oświadczeń, czy udzielali mediom informacji na ten temat. Policjanci kategorycznie odmówili. My o sprawie powiadamiamy komendę wojewódzką – kończy P. Matczak.

-Nie ma i nie było szkolnej skali ocen w żarskiej komendzie-kwituje A. Berestecka, gdy pytamy o naczelnika.

Napisz komentarz »