REKLAMA

Gospodarka

Bardzo droga zima

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: nk

Spółka Pekom odśnieża ulice i chodniki w Żarach. W tym roku miała z tym poważne problemy. Nie wiadomo, czy w przyszłym będzie lepiej, ale na pewno drożej.

Pierwsze opady śniegu i marznącego deszczu za nami. Kto we wtorek (28.12) musiał wyjść na zewnątrz, wie, jakie lodowisko było na chodnikach i ulicach. W grudniu było też kilka dni z opadami śniegu i choć na głównych ulicach zima Pekomu nie zaskoczyła, to już na mniejszych kierowcy i piesi musieli sobie radzić sami, bo pług tam nie dojechał. 

Drożej

 W Żarach w ubiegłym sezonie akcja zima kosztowała 300 tys. zł. Koszty tej  zimy poznamy dopiero na koniec sezonu, ale może być drożej, bo wzrosły stawki za odśnieżanie w samych Żarach. Na drogach o niższym standardzie odśnieżania – o 20 proc., a na drogach o wyższym standardzie – o 4 proc. Pekom ma odśnieżać w Żarach drogi i chodniki. Łącznie jest to około 700 tys. mkw. powierzchni, w tym 600 tys. mkw. dróg i 90 tys. mkw. chodników. Za każdy odśnieżony kawałek spółka dostaje wynagrodzenie. Urząd Miasta nie płaci za tzw. gotowość.

Płacą czy jest zima, czy jej nie ma

Inaczej jest na drogach, którymi zarządza Starostwo Powiatowe. Koszt odśnieżania dróg powiatowych  na terenie Żar, a także w Mirostowicach Dolnych, Mirostowicach Górnych, Łazie i Olbrachtowie to 324 tys. 515 zł, czyli około 50 tys. zł więcej niż w poprzednim sezonie. W tym przypadku Pekom otrzymuje stałą kwotę bez względu na to, czy śnieg pada czy nie. Akcja zima trwa od października do marca.

komentarze »
 1. Jurek 12 stycznia 2022 15:57 - Odpowiedź

  Może Urząd w przyszłym roku zmieni umowę i będzie płacić za efekty odśnieżania, a nie gotowość. Wybrana firma ma być gotowa zawsze w czasie trwania umowy. Opłata ma być tylko za odśnieżone i przejezdne drogi.
  Firma jest tak efektywna jak umowa, a ta może pozwalać na brak efektów. Czas na zmianę w tej kwestii.
  Może komuś zależy na stanie jaki mamy w tym roku.

 2. Jola 13 stycznia 2022 08:52 - Odpowiedź

  Po prostu źle wydane pieniądze z naszych podatków. Zima jak zwykle zaskoczyła gotowych na wszystko drogowców?
  Ciekawe jakby spadł 1 metr śniegu to wtedy mielibyśmy kataklizm. Przy obecnych zmianach klimatu nie wykluczyłbym takiego scenariusza.

Napisz komentarz »