REKLAMA

Gospodarka

Siedem milionów dla nauczycieli

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: mk

Aż 7 mln 424 tys. zł pójdzie w Lubsku w 2022 roku na wynagrodzenia nauczycieli, a 4 mln 177 tys. zł pochłoną pensje urzędników.

Radni z Lubska przegłosowali budżet na 2022 rok podczas sesji w czwartek, 23.12. Lubsko będzie dysponować w nadchodzącym roku 85 mln 365 tys. zł.

Spłacają długi

Budżet ciągle w dużej mierze jest zależny od długów, które gmina musi spłacać. Zadłużenie na koniec 2021 r, wynosi 48 mln zł, według planu w przyszłym roku gmina spłaci kolejne 3 mln zł i zejdzie do 45 mln zł.

 6 mln na inwestycje

Budżet na 2022 rok zakłada ponad 6 mln zł na inwestycje. Wśród nich znajdzie się m.in. przebudowa ulic Emilii Plater i drogi w Tucholi Żarskiej. W budżecie przewidziano też środki na trzeci etap prac przy lubskim pałacu – zamontowanie windy i zagospodarowanie terenu. Wyremontowane będą świetlice wiejskie. Kontynuowany będzie remont budynku po starej Szkole Podstawowej nr 2, która przerabiana jest na urząd. Kolejne inwestycje pojawią się też nad zalewem Karaś. Zabezpieczone są też pieniądze na przygotowanie dokumentacji przebudowy dróg – Sportowej, Witosa, Jarzębinowej, Szkolnej i Transportowej.

– Radni byli jednomyślni co do budżetu – mówi Artur Bondarenko, przewodniczący Rady Miasta w Lubsku. – Cieszą mnie też takie rzeczy, że nie musieliśmy podnosić opłaty za śmieci i teraz mamy jedną z najniższych w regionie. Nasi sąsiedzi, wszyscy praktycznie, mają po 30 zł, a my mamy 25 zł – komentuje A. Bondarenko.

Kasa na sąd

Do budżetu wpłynie 460 tys. zł z zezwoleń na sprzedaż alkoholu i te pieniądze w całości zostaną przeznaczone na rozwiązywanie problemów alkoholowych w gminie. Na funkcjonowanie Urzędu Miasta pójdzie w nadchodzącym roku 6 mln 952 tys. zł, z czego 4 mln 177 tys. zł pochłoną wynagrodzenia pracowników. Na dodatkowe wynagrodzenia roczne, czyli m.in. nagrody dla urzędników, zaplanowano 250 tys. zł. Oświata ma kosztować w nadchodzącym roku 27 mln zł, z czego 15 mln zł będzie wynosił łącznie budżet szkół podstawowych w gminie. 1 mln zł pochłoną wynagrodzenia pracowników szkół, a 7 mln 424 tys. zł będą kosztować nauczycielskie pensje.

Co zrobią w 2022 r.:

– Przebudowa drogi w Tucholi Żarskiej 2 mln 500 tys. zł plus dotacja w wysokości 4 mln zł
– Remont ulicy Emilii Plater za 1 mln 205 tys. zł
– Budowa Centrum Rekreacji i Informacji Turystycznej za 500 tys. zł
– Modernizacja budynku po dawnej SP2 i przekształcenie jej w ratusz za 300 tys. zł
– Przebudowa i adaptacja budynku przy ul. Wojska Polskiego, wraz z zamontowaniem windy za 505 tys. zł
– Sporządzenie dokumentacji na przebudowę ulicy Sportowej za 40 tys. zł
– Sporządzenie dokumentacji na przebudowę ulicy Witosa i Jarzębinowej za 50 tys. zł
– Przebudowa pomieszczeń przy ul. Niepodległości na siedzibę Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 48 tys. zł
– Wymiana pieca w SP2 za 340 tys. zł

Napisz komentarz »