REKLAMA

Samorząd

Podnieśli sołtysom

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: jb

Wyższych diet doczekają się sołtysi z gminy Niegosławice.

Domagali się tego od początku roku. Wniosek popierali wszyscy sołtysi w gminie, a sprawę inicjował, zmarły już sołtys Mycielina, Waldemar Hołowko.

Zrycztałtowana dieta sołtysów to obecnie 300 zł miesięcznie. Sołtysi domagali się podwyżki o 200 zł to stawki 500 zł. Powoływali się m.in. na to, że dojazdy, telefony, często wykonaną pracę, jak np. koszenie traw, muszą zapewniać sami.

Stawki diet nie były podnoszone od 2017 roku.

O podwyżkach diet radni dyskutowali już w lipcu, choć od początku wiadomo było, że będą one obowiązywały od stycznia 2022 roku.

– Propozycja tej kwoty wyszła z inicjatywy samych sołtysów. Związana jest z ogółem ich obowiązków. Sołtys na wsi to jest przedłużenie działań wójta. To sołtysi są na pierwszej linii frontu z mieszkańcami, to do nich w pierwszej kolejności zgłasza się wszystkie uwagi – uzasadniał sekretarz gminy Bartosz Krause.

– Cieszę się, że ta sprawa w końcu doczekała się procedowania. Sołtysi o podwyżki prosili już od dawna. My w tej sprawie spotkaliśmy się i tak już z dużym poślizgiem, bo w lipcu. Ja optowałem za tym, żeby tą uchwałę przyjąć wcześniej, choć z założeniem, że będzie obowiązywać od 1 stycznia, jak z samymi sołtysami uzgodniliśmy – mówił radny Przemysław Zgrzebski. – Oni i tak już długo czekali na tą decyzję, w zasadzie musieli czekać do samego końca roku. W dodatku jest ona podejmowana w tym samym czasie, co wzrost innych opłat dla mieszkańców i podwyżka diet radnych. Teraz w wiejskim sklepie będzie mowa jedna, że podniesiono opłaty czy podatki, żeby podnieść uposażenie m.in sołtysom. A oni na to nie zasłużyli, bo my tą decyzję podjęliśmy przecież już w lipcu, kiedy jeszcze nawet nie mówiło się o inflacji. Dziś wymowa takiej uchwały jest już zupełnie inna – mówił.

– W moim odczuciu nie ma nic złego, że ta uchwała jest podejmowana teraz, a nie wcześniej. Z sołtysami i tak wcześniej ustaliliśmy, że wyższe diety będą obowiązywać od nowego roku – mówił przewodniczący Rady Gminy, Arkadiusz Szlachetko.

500 zł miesięczne będzie naliczane sołtysom od 1 stycznia.

Napisz komentarz »