REKLAMA

Samorząd

Burmistrz oszczędza na księgowych, ale nie na sobie!

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Kolejne gromy posypały się na kierownika żagańskiego Centrum Usług Wspólnych. Tym razem – od radnych z komisji gospodarki i budżetu. Jak się okazuje, księgowe szkół nie palą się do pracy w CUW, bo zaproponowano im gorsze warunki płacowe.

Tydzień temu pisaliśmy o tym, jak radni z komisji oświaty byli zbulwersowani brakiem postępu w przygotowaniu siedziby CUW w pałacyku przy ul. Jana Pawła II. Obsługujące księgowość i kadry wszystkich żagańskich szkół i przedszkoli centrum miało ruszyć od stycznia, tymczasem jest w powijakach. Na kilka dni przed nowym rokiem, z 12-osobowej załogi zatrudniono zaledwie trzy, główna księgowa pracuje na własnym laptopie, nie ma przygotowanych stanowisk pracy, nie mówiąc już o podłączeniu oprogramowania do księgowania.

Zarobią mniej

Na poniedziałkowej komisji gospodarki i budżetu (27.12.) na kierownika CUW, Jerzego Wojnara, znowu spadły gromy po tym, jak radni obejrzeli puste biurka i krzesła w centrum. Pytali, kto w styczniu będzie obsługiwał szkoły, skoro w centrum nie ma ani pracowników, ani sprzętu do obsługi kadr i księgowości. Wojnar tłumaczył, że księgowym i kadrowym w poszczególnych szkołach trzeba wypowiedzieć umowy, a następnie muszą one przyjąć nowe warunki. Niestety, jak się okazuje, warunki będą gorsze niż te, na których do tej pory pracowały.

– Główne księgowe będą miały zmianę warunków płacy i pracy, poza tym dopiero do połowy trzymiesięcznego wypowiedzenia mogą się określić, czy przyjmują nowe warunki. Tak więc ich przejście do centrum może potrwać nawet do trzech miesięcy – tłumaczył Wojnar.

– Rozumiem, że dojdzie do zmniejszenia płac księgowym – dociekał radny Tomasz Maciejak.

–  Tak, będą miały niższe pensje, bo bez dodatku funkcyjnego – odparł kierownik CUW.  – Na spotkaniu z paniami, zaproponowano im pensję rzędu 4.100 zł brutto. Nie wiemy, jak zareagują na taką propozycję – przyznał. Sam zarabia ok. 6 tys. zł.

– Skoro wiedzieliśmy, że od 1 stycznia otwieramy CUW, to dlaczego księgowym nie zaproponowano szybciej przejścia ze szkół? – grzmiał radny Stanisław Kucab.

– Żeby później nie było, że to wina Rady Miasta! Nie poparłem utworzenia CUW i chyba miałem rację. Przez te zmniejszone płace może zabraknąć kadry – skwitował radny Tomasz Kwarciński.

Obecny na komisji burmistrz Andrzej Katarzyniec nie zabrał głosu. On nie musi się martwić o pensję, tak jak księgowe żagańskich szkół, którym zaproponowano gorsze warunki finansowe. Wszak burmistrz zarabia 20 tys. 41 zł. I na jego kosmiczne zarobki jest kasa w budżecie. Dla księgowych  – już nie.

Napisz komentarz »