REKLAMA

Samorząd

Ktoś zapłacić musi

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: bj

Radni gminy Przewóz podjęli uchwałę, na podstawie której urzędnicy będą mogli z budżetu gminy dorzucać kasę do gospodarki odpadami. A to dlatego, że urzędnicy mają kłopot ze ściąganiem należności za śmieci.

– Kwota zadłużenia wynosi 100 tys. zł -poinformowała Agnieszka Klisowska, skarbnik gminy Przewóz.

– Jest kłopot ze ściągalnością opłat, na przykład z osobami, które korzystają z zasiłków wypłacanych przez gminę. Teraz często biorą je na konto i my ogóle tych osób nie widzimy – tłumaczył wójt Mariusz Strojny.

W przypadku zaległości za wywóz odpadów przewidziana jest tylko egzekucja administracyjna i prowadzi ją komornik. Wolne od egzekucji są np. świadczenia socjalne.

– Problemem jest też kwestia prawdziwości deklaracji śmieciowych, czasem mieszkańcy podają niezgodne z rzeczywistością dane. Ludzie twierdzą, że ktoś wyjechał do szkoły czy za granicę do pracy, a w rzeczywistości nie wyjechał – wytykał M. Strojny.

– Czy musimy odbierać śmieci od osób, które nie płacą? – zastanawiał się Adrian Przybyłek.

– Obawiamy się, że powstałyby dzikie śmietniska w lasach – odpowiadał mu M. Strojny. I zarzekał się: – Obiecujemy, że zrobimy wszystko, żeby ściągalność się poprawiła.

Słabą pociechą dla płacących jest fakt, że nie będzie podwyżki w tym roku. Już dziś za śmieci płacą 30 zł od osoby miesięcznie.

Napisz komentarz »