REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nowy rok, nowe przepisy

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: jb

Wyższe pensje, rewolucja w podatkach, wyższe mandaty i dodatkowe świadczenie na dziecko. Sprawdź, jakie zmiany szykują się w przepisach w 2022 roku.

Pensja w górę

3 tys. 10 zł brutto wynosić będzie minimalne wynagrodzenie osób, które pracują na podstawie umowy o pracę. To o 210 zł brutto więcej niż obecnie. Na rękę w tym roku do wypłaty było 2 tys. 61,67 zł, a w przyszłym będzie to 2 tys. 209,56 zł. Netto pracownik otrzyma zatem o 147,89 zł więcej.

Osoby, które pracują na podstawie umów cywilno-prawnych, mogą liczyć na wzrost stawki godzinowej. Obecnie minimalna stawka wynosi 18,30 zł za godzinę (12 zł netto). W 2022 roku wrośnie do 19,70 zł za godzinę, czyli da to na rękę więcej o 1,40 zł.

Na podwyżce zyskają m.in. dłużnicy. Komornik może bowiem zająć wynagrodzenie jedynie w takiej wysokości, by dłużnikowi została równowartość płacy minimalnej.

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, wyższe będzie także świadczenie pielęgnacyjne, które jest od niego naliczane. Otrzymują je osoby, które zrezygnowały z pracy, by móc opiekować się np. niepełnosprawnym dzieckiem lub starszą osobą. Podwyżkę oszacowano na 148 zł miesięcznie – z kwoty 1 tys. 971 zł do 2 tys. 119 zł.

 

Podatki inaczej

Od 1 stycznia 2022 r. nowe przepisy wprowadzają brak możliwości zmniejszenia podatku o składkę zdrowotną.

Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. zł. Obecnie jest to 8 tys. zł. Zmiana ma obowiązywać osoby zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów. Skorzystają osoby zarabiające najmniej, osoby na tzw. umowach śmieciowych, emeryci i przedsiębiorcy o niskich dochodach.

Drugi próg podatkowy zostanie podwyższony z kwoty 85 tys. 528 zł do 120 tys. zł, będzie się to wiązało z koniecznością zapłaty 32-procentowego podatku. Ulga dla klasy średniej przewidziana jest dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, których roczne przychody wynoszą od 68 tys. 412 zł do 133 tys. 692 zł oraz przedsiębiorców, których dochody mieszczą się w wymienionym przedziale.

Ulgę od podatków wprowadzono dla rodzin, które wychowują czworo dzieci i więcej. Ulga umożliwia zwolnienie z PIT do kwoty 85 tys. 528 zł rocznie na każdego rodzica.

 

12 tys. zł na dziecko

Już od 1 stycznia na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od ukończenia 12 do 36 miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie pieniężne ? Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Pieniądze w ramach nowego świadczenia na dziecko będą wypłacane w miesięcznych częściach ? po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Rodzice zdecydują, którą wersję płatności wolą. Nie jest on uzależniony od dochodu i nie zmniejsza pobieranego 500+. Samo 500+ będzie wypłacane w gminach do końca maja, potem świadczenia przejmie ZUS. Wnioski o jego przyznanie trzeba będzie wysyłać drogą internetową właśnie do ZUS, wypłata będzie wyłącznie elektroniczna, na konto bankowe. 

 

Wyliczą seniorom

Zmiany dotyczyć mają też emerytów, co związane jest z wprowadzeniem programu Polski Ład. Zakłada on podniesienie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł. W związku z tym wszystkie emerytury i renty, które wynoszą nie więcej niż 2 tys. 500 zł brutto, zostaną całkowicie zwolnione z podatku PIT (emeryci będą płacili tylko składkę zdrowotną w wysokości 9%). Dodatkowo, jak co roku, od marca waloryzowane będą także stawki emerytur. Dla seniorów wysoka inflacja może przełożyć się na wyższe stawki waloryzacji. Dotychczas przygotowywane projekty podwyżek zakładały, że waloryzacja wynosić będzie 4,89 procent, ale w listopadzie inflacja sięgnęła ponad 7 procent, a szacuje się, że w grudniu ma być jeszcze wyższa. Do naliczania emerytur potrzebne są dane z pełnego roku, ale już widać, że są one wyższe, niż początkowo planował rząd. Na ten moment podaje się, że minimalna emerytura ma wynieść 1 tys. 350 zł brutto. Dzisiaj szacuje się, że emerytura rzędu 1 tys. 500 zł może od marca wzrosnąć nawet o 200 zł.

Kolejny rok z rzędu dla seniorów zaplanowano także wypłatę tzw. trzynastki w kwietniu. Według zapowiedzi rządu, jesienią seniorzy mogą spodziewać się także czternastej emerytury, choć nie jest już ona powszechna, ale przyznawana według kryterium dochodowego.

Polski Ład zakłada jednak, że każda dodatkowa kwota dla emerytów powyżej 30 tys. zł (czyli 2 tys. 500 zł miesięcznie) będzie obarczona nie tylko podatkiem dochodowym PIT w wysokości 17 proc., ale też 9-procentową składką.

 

Dla kierowców

Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych czeka na kierowców już od stycznia.

Maksymalnie policja będzie mogła nałożyć na kierowcę 5 tys. zł mandatu, a sąd wymierzyć grzywnę rzędu 30 tys. zł. Ma zostać zlikwidowana 10-procentowa zniżka, gdy chcemy zapłacić policjantowi na miejscu wykroczenia.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu może kosztować nawet 1,5 tys. zł. Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych będzie groziło mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, a w warunkach recydywy – nawet 3 tys. zł. Z kolei za jazdę po spożyciu alkoholu zapłacimy minimum 2,5 tys. zł. Spowodowanie kolizji to mandat minimum 1,5 tys. zł. Za jazdę pod wpływem alkoholu mają odpowiadać także użytkownicy hulajnóg. W ich przypadku, podobnie jak dla rowerzystów, mandat wyniesie 1 tys. zł.

Obowiązywać będzie wyższa maksymalna stawka 15 punktów karnych (do tej pory było to 10 punktów). Za brak wykupionej polisy OC grozić będzie mandat nawet w wysokości dwukrotności pensji minimalnej, czyli 6 tys. 20 zł. Właściciel motocykla za brak polisy zapłaci 1 tys. 3 zł.

Dodatkowo, firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Przez to stawki ubezpieczeń będą połączone z historią wykroczeń, a punkty karne będą wpływały na stawkę ubezpieczenia.

Od końca stycznia będziemy mieli możliwość pozostawienia numeru rejestracyjnego kupionego samochodu, nawet jeżeli był on zarejestrowany w innym województwie. Przy rejestrowaniu go we właściwym starostwie, nie trzeba będzie już zmieniać samych tablic i naklejki na szybie. Naklejka ma nie być obowiązkowa od września.

 

Inaczej przeliczą

Od 1 kwietnia zmieni się sposób rozliczania przydomowej fotowoltaiki. Obecnie nadwyżki energii z instalacji, produkowane zazwyczaj w miesiącach letnich, oddawane są do sieci. Właściciele nie zarabiają na tym, ale w okresie, gdy panele produkują mniej energii, mogą ją w 80% odebrać, nie ponosząc żadnych kosztów. Od kwietnia właściciel domowej elektrowni słonecznej będzie musiał nadwyżki energii sprzedawać po cenie hurtowej, a następnie kupować po cenie detalicznej, która jest zazwyczaj dwukrotnie wyższa. Zmiany dotyczą osób, które już mają podpisane umowy na przydomową fotowoltaikę.

 

Zamkną sklepy

W 2021 roku część sklepów obchodziła zakaz handlu w niedzielę, wprowadzając w nich punkt pocztowy. Od lutego takiej możliwości już nie będzie.

Po dodatkowym tzw. podatku cukrowym, który odczuliśmy już w cenach słodyczy i napojów gazowanych, czekają nas wyższe ceny za papierosy i alkohol. Na dwa ostatnie produkty od stycznia wzrasta akcyza, co przełoży się na ceny.

Napisz komentarz »