REKLAMA

Samorząd

Ci to się potrafią bawić!

Opublikowano 30 grudnia 2021, autor: jb

Tydzień ciężkiej pracy żagańscy urzędnicy zaczęli od imprezy. Ledwie odeszli od świątecznych stołów, a już raczyli się tortem. Niby zaprosili też mieszkańców, ale ci w poniedziałek o 10 rano chyba mieli pilniejsze sprawy na głowie.

Okazją do świętowania w poniedziałek, 27 grudnia, była dla urzędników 450-rocznica urodzin Johannesa Keplera. Jak na taką okoliczność przystało, był tort, kawa, balony i choć była to 450. rocznica urodzin, odśpiewano Keplerowi nawet „sto lat”. W prezencie urodzinowym niemiecki matematyk, astronom i astrolog dostał plenerowy układ słoneczny, który jest nowym punktem szlaku „Johannesa Keplera w Żaganiu”. Planety wraz z opisami zostały ustawione na skwerze przy ul. Wojska Polskiego.

Na urodzinach zjawili się głównie urzędnicy z Ratusza. A ponieważ okazja była wyjątkowa, do Żagania przyjechała też wojewódzka konserwator zabytków, Barbara Bielinic-Kopeć.

Mieszkańców, choć burmistrz zapraszał ich przez Facebooka, na imprezie nie było. Nie wiadomo, czy odstraszył ich mróz, czy też codzienne obowiązki.

Kosmiczne atrakcje

Ustawienie w Żaganiu układu słonecznego zgłoszono jako propozycję do budżetu obywatelskiego. Miasto za wykonanie i montaż instalacji zapłaciło 175 tys. zł, choć pierwotnie szacowaną tę inwestycję na 110 tys. zł. Podczas imprezy burmistrz zapowiedział, że ciąg dalszy atrakcji nastąpi.

– Mogę obiecać, że to miejsce będzie zagospodarowane jeszcze lepiej i będzie bardzo mocno wyeksponowane – deklarował burmistrz Andrzej Katarzyniec.

– Jakby nie oceniać tego układu pod względem estetycznym czy wykonania, przede wszystkim ma on przypominać o Keplerze w Żaganiu. Cieszę się, że taka idea wyszła z inicjatywy mieszkańców – mówiła B. Bielinic-Kopeć.

Układ ma być zakończeniem „kosmicznego roku” w Żaganiu – pod takimi hasłami organizowano bowiem wakacyjne atrakcje i Jarmark Michała.

Johannes Kepler, niemiecki matematyk, astronom i astrolog, mieszkał w Żaganiu w latach 1628-30. Ma już w mieście swoją ulicę, pomnik, salę pamiątkową w opactwie kanoników, oznakowane jest miejsce, gdzie mieszkał. Od poniedziałku ma także dedykowany mu plenerowy układ słoneczny.

Napisz komentarz »