REKLAMA

Zdrowie

Szczepią dzieci

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: jb

Ruszyły już szczepienia przeciwko koronawirusowi dzieci od piątego roku życia.

Najwięcej, bo około 170 dzieci zapisano na łącznie 4 dni szczepień prowadzone przez przychodnię przy ul. Skarbowej w Żarach.

Szczepienia dzieci prowadzi także Nowy Szpital w Szprotawie.

– Pierwszy termin mieliśmy wyznaczony na sobotę, 18 grudnia. Na 53 zarejestrowane dzieci, szczepionkę przyjęło 49 dzieci.  – mówi Marta Pióro, rzeczniczka szpitala. – Prowadzimy rejestracje na kolejne dni szczepień. Na razie będzie to wyznaczany jeden dzień w  tygodniu, w tym roku szczepienia dzieci mamy zaplanowane jeszcze 29.12, mamy wolne terminy.

105. Szpital Wojskowy będzie szczepił dzieci od 30 grudnia. – Są jeszcze wolne miejsca – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala. Kolejne daty szczepień wyznaczono już na 3 i 13 stycznia, docelowo, szczepionki dzieciom mają być podawane raz w tygodniu – w czwartki. Szpital szczepienia w Żarach dla dzieci uruchomi w styczniu,

Dzieciom podawana jest wyłącznie szczepionka Pfizer, w zmniejszonej dawce. Drugi zastrzyk podawany ma być po 21 dniach.

Medycy obowiązkowo

Jednocześnie na szczepienia mogą zapisywać się wszyscy starsi. Osoby, które minimum sześć miesięcy temu przyjęły drugą dawkę szczepionki mogą już przyjmować trzecią tzw. dawkę przypominającą.

Dodatkowo, rzecznik ministerstwa zdrowia zapowiedział, że od 1 marca obowiązkowe będą szczepienia wszystkich pracowników służb medycznych. Rozporządzenie ma zostać podpisane jeszcze w tym tygodniu. Dotyczyć ma zawodów stricte medycznych (lekarze, pielęgniarki itd.), ale też pracowników podmiotów medycznych, np. aptek.

W tym tygodniu Komisja Europejska zatwierdziła do użytku nową szczepionkę amerykańskiej firmy Novavax. Otrzymać ją mogą osoby powyżej 18 roku życia. Polska zamówiła 4 miliony dawek, które mają dotrzeć w styczniu.

Ile zaszczepili?

Do tej pory w województwie lubuskim podano 1 mln 283 tys. 997 dawek szczepionki, co przełożyło się na 499 tys. 739 osób zaszczepionych.

W powiecie żarskim do tej pory podano 123 tys. 733 zastrzyki przeciwko koronawirusowi. Dało to liczbę 49 tys. 795 osób w pełni zaszczepionych. W ostatniej dobie podano łącznie 504 dawki szczepionki.

W powiecie żagańskim łącznie podano już 89 tys. 366 dawek szczepionki. W pełni zaszczepionych (przynajmniej dwoma dawkami) jest 33 tys. 510 osób. W ostatniej dobie podano 245 dawek.

Napisz komentarz »