REKLAMA

Gospodarka, Samorząd

Bez długów, ale oszczędnie

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: bj

Miliony na wypłaty, ale i na inwestycje. Radni gminy Żary jednogłośnie zatwierdzili budżet na 2022r.

O dochodach  i wydatkach w przyszłym roku decydowali radni gminy Żary (21.12.) na sesji.

– To wyważony budżet. Nie mamy zadłużenia, ale nie zamierzamy brać kredytów-mówiła Barbara Karpowicz, skarbnik.

Dochody gminy Żary w roku 2022r. to nieco ponad 51 mln zł, a wydatki niespełna 60 i pół miliona zł. Większość, bo prawie 33 mln 400 tys. zł z tej puli pochłoną bieżące wydatki (na wynagrodzenia niemal 20 mln 300 tys. zł). Ponad 7 mln 800 tys. zł dostaną nauczyciele. W tej kwocie zawierają się ich dodatkowe wynagrodzenia roczne (607 tys. 500zł). Dla pracowników administracji pójdzie 3 mln 38 tys. 300 zł, obsługi 175 tys.zł, a pracowników obsługujących wodociągi 422 tys. zł.

Opieka społeczna pochłonie 3 mln 444 tys. zł.

Ile na inwestycje

Na inwestycje przeznaczono ok. 13 mln 100 tys. zł. W tej kwocie jest m.in fundusz sołecki, który w przyszłym roku wyniesie 784 tys. 500 zł. 

Do tego niemal 1 mln 500 tys. gmina planuje przekazać na inwestycje realizowane przez innych m.in. 500 tys.zł na przebudowę drogi w Grabiku, do której przymierza się Zarząd Dróg Wojewódzkich, 60 tys. zł na chodnik w Mirostowicach Dolnych – to zadanie wykona Starostwo Powiatowe. Z kasy Urzędu Gminy 50 tys. popłynie na budowę Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żarach.

Modernizacja szamba przy świetlicy w Bogumiłowie kosztować będzie 15 tys. zł. Remont dachu świetlicy w Kadłubii –  65 tys. zł. 

Wkład własny w stworzenie Centrum Kulturalno – Edukacyjnego w  Grabiku wyniesie w 2022r. – 889 tys. zł. Całość ma kosztować  8 tys. 890 zł i zostać zakończona w 2023 (pieniądze pochodzić mają z programu Polski Ład). Na taką samą instytucję w Miłowicach pójdzie z gminnej kasy 1 mln 230 tys. zł, całość kosztować ma  1 mln 730 tys. zł).

Budowa szatni sportowej w Drożkowie pochłonie w 2022r. 1 mln 675 tys. 800 zł (całość do wybudowania do 2023 kosztować będzie 3 mln 150 tys. zł.

Na opracowanie dokumentacji projektowej budowy oświetlenia boiska sportowego w Sieniawie Żarskiej z budżetu gminy pójdzie 3 tys. zł.

Nieco ponad 164 tys. zł pójdzie na budowę infrastruktury turystyczno – rekreacyjnej w Mirostowicach Dolnych (tu tez jest dofinansowanie z programu Bory Dolnośląskie).

Modernizacja studni głębinowej w Łazie kosztować będzie  50 tys. zł. Rozbudowa sieci wodociągowej w Rusocicach – 45 tys. zł, wymiana przyłączy wodociągowych w Łazie  i Olbrachtowie po  25 tys. zł.  Wymiana wodomierzy umożliwiających zdalny odczyt w Bieniowie, Biedrzychowicach Dolnych, Włostowie i Dąbrowcu –  200 tys. zł.

 Opracowanie dokumentacji na budowę nowej studni głębinowej na ujęciu wody w Sieniawie Żarskiej to 40 tys. zł,  stref pośrednich ujęć wody na terenie gminy – 30 tys. zł, wykonania studni głębinowej przy boisku w Drożkowie – 14 tys. zł.

Dokumentacja na przyszłość

Urzędnicy postawili także na projektowanie – na dokumentację projektową drogi w Lubanicach 16 tys. zł, w Łazie – 7 tys. zł, w Sieniawie Żarskiej 10 tys. zł, w Surowej 15 tys. zł

Budowa drogi gminnej w Łazie pochłonie 310 tys. zł, remont w ulicy w Biedrzychowicach Dolnych -250 tys. zł.

Większe prace szykują się w Lubomyślu – tam zostanie zmodernizowana droga gminna za 1 mln 100 tys. zł. W Mirostowicach Dolnych na taki sam cel pójdzie prawie w 1 mln 400 tys. zł. W Sieniawie Żarskiej gmina na remont drogi ma przeznaczyć 1 mln 100 tys. zł. Z gminnej kasy 40 tys.zł trafi do Surowej na chodnik wraz z barierką na mostku.

Do inwestycji, o których zdecydowali mieszkańcy w poszczególnych miejscowościach Urząd dołoży 96 tys. 500 zł.

– Chcemy zachęcić mieszkańców sołectw, żeby możliwie jak najwięcej pieniędzy przeznaczali na na inwestycje – np. place zabaw, tereny rekreacyjne czy w świetlice, a mniej na bieżące wydatki. Każdorazowo, gdy miejscowość chce w coś zainwestować, my z budżetu gminy dokładamy drugie tyle – mówi Leszek Mrożek, wójt.

Mieszkańcy w  Kadłubii, Rościcach, Sieniawie Żarskiej, Włostowie i Złotniku będą inwestować w place zabawa. Za to w Olbrachtowie postawili na opracowanie dokumentacji technicznej związanej z inwestycją w parku, w Marszowie na zagospodarowanie placu rekreacyjnego, w Bieniowie na budowę chodnika do szatni sportowej za 5 tys. zł.

Nasza droga, wieś nie nasza

Kontrowersje wzbudziła kwestia remontu drogi do Białowic (gm. Nowogród Bobrzański). W budżecie zapisano na to 150 tys. zł.

– Nie rozumiem, dlaczego. Przecież wcześniej byliśmy informowani, że ta droga zostanie przekazana i nie będzie w naszym zarządzie. Za te pieniądze moglibyśmy zrobić coś, co będzie służyć naszym mieszkańcom – pytał Kazimierz Ostrowski, radny ze Złotnika.

Wątpliwości się pojawiły, bo droga, w którą chce inwestować gmina nie prowadzi do żadnej miejscowości na jej terenie, a wprost do sąsiada, czyli położonych w gm. Nowogród Bobrzański, Białowic.

– Mamy sytuację, w której mieszkańcy tej miejscowości mają drogę powiatową łączącą ich z Nowogrodem Bobrzańskim, ale z niej nie korzystają, bo na długości ok. 800 m prowadzi ona przez las i ma nawierzchnię gruntową. My ponosimy nakłady na  łatanie dziur i więcej nie zamierzam sam do tego dokładać. W naszym budżecie jest zapisana kwota 150 tys. zł, ale po 50 tys. zł dorzuci do tego powiat zielonogórski i gmina Nowogród Bobrzański. Jeżeli nas nie wesprą, to ja tę drogę zamknę, bo formalnie ma status wewnętrznej – odpowiadał L. Mrożek.

Będą się doświetlać

W  Drozdowie budowa oświetlenia do świetlicy kosztować będzie  110 tys.  zł, w Kadłubia – w kierunku ulicy Żurawiej -100 tys. zł, w  Olbrachtowie – od ośrodka zdrowia do posesji nr 79 – kwota 370 tys.zł, w  Rościcach  120 tys. zł, w Rusocicach 150 tys zł, w Siodle -100 tys. zł, w Złotniku, w rejonie kościoła za 250 tys. zł, w Mirostowicach Górnych – 300 tys zł.  

Montaż dodatkowych punktów świetlnych na terenie gminy kosztować będzie kwota 25 tys. zł, a lamp solarnych -75 tys. zł. Opracowanie projektu na kolejne oświetlenia zostaną przygotowane dla Bogumiłowa-Janikowa za 15 tys. zł, Dąbrowca za  5 tys. 500 zł, Lubomyśla za 10 tys. zł,  Mirostowic Górnych -10 tys. zł i Sieniawy Żarskiej – za 7 tys. 500 zł.

komentarz »
  1. Harmonogram 2022 2 stycznia 2022 07:27 - Odpowiedź

    Jeden rok kalendarzowy to za mało czasu na uzgodnienie i publikację harmonogramu wywozu odpadów w Gminie Żary!
    https://gminazary.pl/PL/3299/Harmonogram_wywozu_odpadow/
    Organizacyjna porażka roku 2021!
    Bez komentarza.

Napisz komentarz »