REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Awantura o żłobek

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Nie będzie niższej stawki za pobyt dzieci w nowym żłobku w podżagańskim Bożnowie. Po raz kolejny nie zgodzili się na to radni z opozycji wójta.

Radni spierali się o stawkę za pobyt dzieci w żłobku na piątkowej sesji Rady Gminy (17.12.). Przewodnicząca Elżbieta Kłoniecka ponownie zwołała ją w trybie zdalnym, choć wcześniej ona i jej koalicjanci byli za sowitą podwyżką swoich diet. Przypomnijmy, wybudowany za ok. 2 mln zł żłobek zostanie otwarty w styczniu. Obecnie trwa rekrutacja. Docelowo przyjmie 30 dzieci. Propozycję wójta Leszka Ochrymczuka,aby stawka wyniosła 450 zł miesięcznie za pobyt dziecka w żłobku, odrzucili radni z opozycji. Sami zaproponowali opłatę wyższą o blisko sto złotych, czyli 541 zł. Jak tłumaczyli – w trosce o finanse gminy i proporcjonalnie do stawki, jaka obowiązuje w żagańskim żłobku. Na grudniowej sesji temat wrócił jak bumerang. Radni z koalicji wójta ponownie zaproponowali stawkę 450 zł.

– Państwa decyzja o podwyżce stawki na listopadowej sesji miała bardzo negatywny wydźwięk wśród mieszkańców. Żłobek jest dla naszych mieszkańców. Bądźmy z nimi, a nie przeciwko nim! – grzmiała radna Wioleta Kozak, która wraz z Marianem Hrycakiem, Bartłomiejem Broniszewskim i Pawłem Lipskim, zawnioskowała o obniżenie stawki o 91 zł.

Zasadna

Radna Agnieszka Dziewiatnik podkreślała, że stawka powinna być taka sama, jak w żagańskim żłobku.

– Nie możemy jej różnicować – zastrzegła. – Na komisjach pani skarbnik żaliła się, że miała problem ze spięciem budżetu na przyszły rok. Kwota 91 zł nie jest tak wielka dla rodzica. Stawka 541 zł jest odpowiednia i jak najbardziej zasadna dla budżetu.

Gdy w sprawie głos chciały zabrać sekretarz gminy, Danuta Michalak i radna Kozak, nie pozwoliła na to przewodnicząca E. Kłoniecka. Przewodnicząca tłumaczyła, że dyskusja będzie w innym punkcie obrad..

– Pani przewodnicząca pozwoliła pani Agnieszce na wypowiedź, a innym zamyka usta – wytykał radny Paweł Lipski.

– Pani dzieli radnych – wtórowała mu Kozak.

Kłoniecka zarządziła głosowanie w sprawie wniosku o obniżenie stawki za pobyt dziecka do 450 zł. Odrzuciła go większość radnych z opozycji: Jolanta Czarnogrodzka, Jan Daniszewski, Agnieszka Dziewiatnik, Elżbieta Kłoniecka, Monika Rozpędowska, Ireneusz Szczupiel, Tadeusz Wołoszyn. Od głosu wstrzymali się Piotr Cisowski, Adam Górniak, Wiesław Grela, Zdzisław Remiń.

Napisz komentarz »