REKLAMA

Wasze sprawy

Śmieci będą droższe

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: nk

Ponad 18 mln 150 tys zł zażądała za odbiór odpadów od mieszkańców Żar spółka miejska Pekom. Czekają nas podwyżki opłat za śmieci.

Już w pierwszym kwartale przyszłego roku dojdzie do podwyżek opłat za śmieci w Żarach.

– Podwyżki będą. Trwają jeszcze wpłaty mieszkańców za ten rok, więc na ostateczne podliczenie i ustalenie ceny musimy poczekać – mówi Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury w Urzędzie Miasta.

Pekom był jedyną firmą, która wystartowała w przetargu na odbiór odpadów w Żarach. Wycenił swoje usługi na 18 mln 150 tys. zł. To więcej o 1 mln zł  niż na ten cel przeznaczył Urząd Miasta. Oznacza to, że ceny śmieci w Żarach wzrosną co najmniej o 3 zł od osoby. Obecnie kosztują 24 zł od osoby miesięcznie.

Tak jak było

Za wzrostem cen nie pójdzie wzrost częstotliwości odbioru odpadów.

– Wyznaczamy firmie minimalną częstotliwość, z jaką powinna odbierać odpady od mieszkańców. Pozostanie ona na takim samym poziomie, jak w tym roku – mówi D. Babula.

Głównym źródłem przychodów spółki Pekom jest odbiór odpadów komunalnych. W ubiegłym roku przychód spółki z tej działalności wyniósł 12 mln 840 tys. zł. Pekom zarabiał również na utrzymaniu dróg (2 mln zł) oraz oczyszczaniu ulic i placów (1 mln zł).

W spółce miejskiej w ubiegłym roku pracowało 80 osób, z czego na stanowiskach robotniczych 67. Wynagrodzenie prezesa spółki, którym jest Diana Niedźwiecka, wyniosło w 2020 roku 160 tys. zł.

Napisz komentarz »