REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Zapłacimy wyższe rachunki

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: jb

Gigantyczne podwyżki opłat za prąd i gaz czekają nas w przyszłym roku. A z tego powodu zdrożeje… wszystko.

Urząd Regulacji Energetyki zapowiedział, że wzrost cen prądu i gazu będzie dwucyfrowy. Już wiadomo, że opłaty za prąd wzrosną o 24 procent, a gaz dla odbiorców indywidualnych nawet o 54 procent!

W comiesięcznym rachunku, podwyżkę gazu najbardziej odczują ci, którzy ogrzewają nim domy i mieszkania. Oni muszą liczyć się ze wzrostem rachunków nawet o 174 zł miesięcznie. Ci, którzy na gazie gotują i podgrzewają nim wodę, zapłacą o około 56 zł miesięcznie więcej.  Samo gotowanie na kuchence gazowej ma być nawet o 9 zł miesięcznie droższe.

URE zatwierdził też podwyżkę prądu od wszystkich czterech dostawców (PGE, Tauron, Enea i Energa). Wzrost cen na poziomie 24 procent ma przełożyć się na podwyżkę miesięcznych rachunków o około 21 zł. Jednym z głównym powodów podwyżek jest konieczność wykupowania pozwoleń do emisji dwutlenku węgla, ponieważ w Polsce 80 procent energii produkowanej jest z węgla. Drugą przyczyną jest to, że rosną koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. 

Nie zapijesz smutków

Zdziwić się mogą też ci, którzy zazwyczaj stresy łagodzili procentowymi napojami. Jeżeli narzekamy na ceny alkoholu teraz, musimy się przygotować, że od stycznia będzie jeszcze drożej. Wszystko przez wyższą akcyzę na alkohol i papierosy. Nowa ustawa, która wejdzie w życie od stycznia, zakłada systematyczny wzrost akcyzy od 2022 do 2027 roku.

Według prognoz ekspertów, cena butelki wódki może sięgnąć nawet 50 zł. Piwo miałoby zdrożeć o około złotówkę. W dodatku, wyżej opodatkowane miałyby być piwa smakowe, które są dosładzane. Butelka wina o pojemności 0,75 l także miałaby zdrożeć średnio o złotówkę.

Napisz komentarz »