REKLAMA

Wasze sprawy

Milion na komisję alkoholową

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: nk

Aż milion złotych ma do wydania Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żarach. Część pieniędzy pójdzie na diety Zofii Szarejko-Michalskiej i pozostałych członków komisji.

Zofia Szarejko-Michalska, przewodnicząca MKRPA w Żarach, dostaje co miesiąc 2 tys. 300 zł diety. Członkowie komisji mogą liczyć na 500 zł za jedno posiedzenie, ale nie więcej niż 1 tys. zł miesięcznie. Budżet komisji w przyszłym roku wyniesie około 1 mln zł. Pieniądze powinny być przeznaczone na walkę z problemami alkoholowymi.

Coraz gorzej

Z danych przedstawionych w Gminnym Programie Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że sytuacja w Żarach w ostatnich dwóch latach pogorszyła się. Jest coraz więcej pijanych kierowców. W 2019 roku w mieście zatrzymano 55 nietrzeźwych kierowców, a w 2021 roku było ich już 117. To wzrost o ponad 100 proc. Wzrosła też liczba przestępstw popełnianych przez nietrzeźwe osoby. W 2019 roku było ich 79, a w 2021 r. – już 188.

Pijamy więcej

W Polsce jedna osoba  średnio wypija 11,7 litra czystego alkoholu rocznie, a co najmniej raz w roku upija się 35 proc. dorosłych osób. Mężczyźni wypijają w rok 18,7 litra czystego alkoholu, a kobiety 5,6 litra. Jeszcze więcej piliśmy, gdy pandemia zamknęła nas w domach. 43 proc. Polaków zgłosiło, że piło częściej podczas pierwszego lockdownu.

Łatwiej kupić

W Żarach wzrasta dostępność alkoholu, na który wpływ ma komisja pod przewodnictwem Zofii Szarejko-Michalskiej. W ostatnich dwóch latach przybyło punktów sprzedaży napojów procentowych. W 2019 r. było ich 108, a w 2021 r. – już 113. Wydano także większą liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu. W 2019 r. – 272, a w tym roku-  już 286. Zwiększyła się tym samym dostępność do sklepów monopolowych. Na jeden przypada obecnie w Żarach 318 mieszkańców, a jeszcze dwa lata temu było 337 osób na jeden sklep z alkoholem.

Problem w szkołach

Z programu wynika, że narasta problem z zażywaniem substancji psychoaktywnych przez żarskich uczniów. Z badań przeprowadzonych na grupie ponad 300 osób wyszło, że starsi uczniowie żarskich szkół (szkoły ponadpodstawowe) najczęściej sięgają po marihuanę i haszysz oraz substancje wziewne, natomiast młodsi uczniowie (szkoły podstawowe) – po substancje wziewne i leki uspokajające.

 

 

 

Napisz komentarz »