REKLAMA

Gospodarka

Boom na farmy

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: bj

Lasy paneli wyrastać będą jak grzyby po deszczu. W regionie firmy zapowiadają kolejne inwestycje.

Tylko w listopadzie i grudniu do Starostwa Powiatowego w Żarach wpłynęły wnioski o pozwolenie na budowę kilku farm fotowoltaicznych. Największa  w Kadłubii (gm. Żary) o mocy 9,2 MW. Złożyła je spółka PVE Kadłubia z Suchego Lasu. Urzędnicy przyjęli też dokumenty na mniejsze inwestycje-w Mirostowicach Dolnych (4 MW – PVE 103 z Bydgoszczy). Łącznie tę samą moc będą miały cztery farmy w Lutolu (gm. Lubsko)-o mocy 1 MW, które chce stawiać Standard Power Development z Krakowa).

Firma Solub 1 z Gozdnicy już otrzymała pozwolenia na budowę 2 farm o mocy 1 MW w Mieszkowie (gm. Trzebiel) i wciąż czeka na kwity dotyczące farmy o mocy 1 MW w Zajączku (gm. Lipinki Łużyckie).

Spółka PCWO Energy Projekt z Kielc ma już dokumenty na 2 farmy w Ziębikowie (gm. Lubsko), 2 w Bieniowie i 1 w Bogumiłowie (każda o mocy 1 MW).

W Grabiku Energetyka Regionalna sp. z o.o. z Łodzi zakończyła procedury na farmę o mocy 12 MW, a Amalfi Invest sp. z o.o. z Suchego Lasu na nieco mniejszą (o mocy 8 MW) w Kadłubii.

W Grabiku farm będzie znacznie więcej. Z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o ostateczności decyzji na budowę sieci energetycznej dla potrzeb linii kablowej zasilania elektrowni fotowoltaicznej Grabik zwróciła się firma Mazel SA z Nowej Soli.

O uzgodnienia lokalizacji inwestycji  do Urzędu Gminy w Lipinkach Łużyckich zwrócił się  w grudniu kolejny inwestor , który robi przymiarki do budowy farmy o mocy do 4 MW w Zajączku.

O tym, a jaką determinacja firmy walczą o kolejne inwestycje świadczy fakt, że inwestor, który chciał stawiać panele w Mokrej, a nie otrzymał niezbędnych uzgodnień, odwołuje się od decyzji Urzędu Miasta.

Napisz komentarz »