REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Serce dla bezdomniaków

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: mk

Fundacja „4Koty” prowadzi zbiórkę karmy dla bezdomnych kotów z Żar.

– Jesteśmy fundacją dopiero od 7 grudnia, wcześniej byliśmy trójką miłośników kotów, którzy normalnie pracowali, a swój czas i środki poświęcali dla kotów, ale postanowiliśmy iść krok na przód, by lepiej pomagać – mówi Ewelina Nawrot, wiceprezes fundacji „4koty”. – Założycielką fundacji jest Joanna Jankowska-Silny z Zielonej Góry, a jej mąż Andrzej jest jej prezesem.

Dobre serca

Tylko w jeden weekend udało się zebrać 100 puszek mokrej karmy i 10 kg suchej, dzięki pomocy szkolnej młodzieży.

– Bardzo się cieszymy z tego, że coraz więcej ludzi przyłącza się z pomocą. Anonimowy darczyńca przekazał nam 400 kg karmy we wrześniu. Ale my się cieszymy z każdej ilości. Nawet taka jedna paczka o wadze 800 gram to posiłek dla 10 kotów. Bardzo pomaga nam doktor Ania Jastrzębska z Przychodni Weterynaryjnej „Amicus” w Zielonej Górze i doktor Ania Agacińska-Ślawska z Przychodni Weterynaryjnej „Hana-vet” w Lipinkach Łużyckich. Niemal zawsze służą pomocą o każdej porze dnia i nocy – mówi E. Nawrot.

Zbiórka karmy wciąż trwa.

– Koty wolno żyjące są bardzo pożyteczne, polują na szczury i myszy. Dlatego warto im pomagać szczególnie zimową porą, gdy zdobycie pokarmu jest bardzo utrudnione, a woda zamarza. Koty wolno żyjące mogą nie przeżyć ostrej zimy bez naszej pomocy. Dlatego zadbajmy o schronienie dla nich, można postawić budkę dla kotków, w razie potrzeby pomożemy – deklaruje E. Nawrot.

W Żarach jest wiele bezdomnych kotów

Bezdomne koty, które nie mają szans na przeżycie na wolności, trafiają do domu tymczasowego. Fundacja zajmuje się też opieką nad zwierzętami, które straciły swoich opiekunów.

– Dokarmiam dwa razy dziennie 4 bezdomniaki, które mają swoje lokum nieopodal żarskiego cmentarza. Na opuszczonych działkach za żarskim cmentarzem jest około 5-7 kotów, które są dokarmiane przez działkowiczów. Przy byłej jednostce wojskowej i na osiedlu Zawiszy Czarnego jest około 15 kotków. Przy ulicy Średniej mieszka 14 kotów wolno bytujących. Wspomagamy też schronisko w Piotrowie. Wiem, że ludzie dokarmiają też wolno bytujące koty na działkach przy osiedlu muzyków i Szarych Szeregów – wylicza E. Nawrot.

Szukają domów na stałe i tymczasem

Większość kotów, które trafiają do domu tymczasowego, wymaga opieki weterynaryjnej. Jest ich obecnie około 30.

– Koszty pokrywamy w większej części z własnych środków, ale są też ludzie, którzy wspierają nas finansowo i za to jesteśmy im bardzo wdzięczni. Sama karma i żwirek w naszym „tymczasie” to około 1500 zł miesięcznie. Niestety potrzeby są większe niż nasze możliwości. Poza kosztami utrzymania największym problemem jest czas, wszyscy pracujemy też zawodowo – mówi społeczniczka.

Bezdomnym kotom z naszej okolicy i Zielonej Góry można pomóc.

– Szukamy domów tymczasowych i na stałe. Zbieramy karmę, zbiórka jest prowadzona w kilku szkołach, teraz w Trzebielu i Niwicy, w przedszkolu w Grabiku. Pomagają nam też osoby prywatne. To bardzo raduje nasze serca i daje energię do działania. Dzięki temu możemy pomagać kotom. Warto jest być dobrym – zachęca E. Nawrot.

Jeżeli ktoś chciałby wspomóc fundację, może dokonać wpłaty na konto Fundacji „4Koty”, PKO Bank Polski S.A. 92 1020 5402 0000 0202 0483 3077. A karmę można wysyłać na adres: Kraszewskiego 5, 68-200 Żary. W sprawie adopcji, czy pomocy w dokarmianiu można się kontaktować pod numerami telefonu: 728 468 420 lub 605 14 57 38.
Napisz komentarz »