REKLAMA

Gospodarka

Mega farma w Złotniku

Opublikowano 23 grudnia 2021, autor: bj

W Polsce czynna jest tylko jedna taka wielka farma fotowoltaiczna. Do postawienia drugiej przymierza się inwestor w Złotniku.

Do budowy wielkiej farmy fotowoltaicznej w Złotniku (gm. Żary), przy drodze w kierunku do Bieniowa przymierza się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Jaworzna.

-Do Urzędu Gminy wpłynął wniosek o uzgodnieniu lokalizacji farmy. Powierzchnia terenu, który jest objęty planowaną inwestycją to 84 hektary. Natomiast sama powierzchnia zabudowy wyniesie 26 hektarów – informuje Kinga Matoga, p.o. kierownika referatu nieruchomości i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Żarach.

Gmina ma obowiązek uzyskać uzgodnienia ze Starostwa Powiatowego w Żarach oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

– Istotna w tej sprawie jest kwestia klasy ziemi. Bo w obrębie tego terenu znajduje się ziemia trzeciej klasy-zastrzega K. Matoga.

Czyli taka, która nie może służyć pod zabudowę.

-Teren z trzecią klasą nie jest włączony pod montaż instalacji. W takiej sytuacji wytyczana jest linia, do której może stanąć zabudowa. Niezależnie od tego i tak uzgodnienia są niezbędne -dodaje K. Matoga.

Po słowie z właścicielami

Rozmach ma być spory. Samych paneli ma być 170 tys. sztuk, do tego 35 stacji transformatorowych, drugie tyle magazynów energii, ogrodzenie, drogi wewnętrzne i pozostała infrastruktura.

Po uzyskaniu dokumentów, Urząd Gminy wyda decyzję, z którą inwestor będzie mógł ubiegać się o pozwolenie budowę. Wcześniej będzie musiał dogadać się z właścicielami. Farma ma zająć grubo ponad 30 działek. Z właścicielami każdej z nich, inwestor musi się dogadać i podpisać umowę (zazwyczaj tereny są dzierżawione).

Nieoficjalnie wiadomo, że z częścią właścicieli spółka z Jaworzna jest po słowie.

Największa istniejąca farma w Polsce w Brudzewie, (woj. wielkopolskie) ma moc właśnie 70 MW. Została oddana do użytku w październiku. Tam zamontowanych jest prawie 155 tys. 600 modułów na ok. 100 ha terenu. Budżet budowy wyniósł 188,9 mln zł, a budowa trwała 180 dni.

Napisz komentarz »