REKLAMA

Samorząd

Hojność radnych nie zna granic

Opublikowano 17 grudnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Szprotawscy radni mają gest! Sobie podnieśli diety po cichu o ok. 600, 900 a nawet 1200 zł, więc po fali krytyki mieszkańców, postanowili ulżyć ich portfelom – gmina dopłaci im po 3,20 zł do każdego metra sześciennego ścieków.

Dopłaty uchwalone zostały na wtorkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta (14.12.). Obecnie stawka za odbiór ścieków wynosi 14,53 zł za metr sześcienny i będzie obowiązywać do 22 maja przyszłego roku. Gmina dopłaci do każdego metra 3,20 zł. Zaiste, to czyn szlachetny, biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki podatków od nieruchomości i podatku rolnego, jakie zafundowali mieszkańcom radni i burmistrz Mirosław Gąsik. Pochwalny pean na część tego ostatniego wygłosił szef komisji gospodarki, Jerzy Chmara.

– Ostatnio pochylaliśmy się nad podwyżką podatków dla mieszkańców o wskaźnik inflacji, chociaż przypuszczam, że będzie wyższy – zaznaczył. – Na następnej sesji będziemy się pochylać nad następnym drażliwym tematem, wzrostem stawek za wywóz śmieci. Jest to nieuniknione, bo rynek szaleje, ceny galopują. Od lipca cena za odbiór śmieci na wysypiskach wzrosła co najmniej o 33 procent, co daje w skali naszej gminy około 1 mln zł więcej opłat. Dlatego też jeśli chodzi o dopłaty do ścieków, to jest najbardziej słuszny kierunek i bardzo się cieszę, że już drugi rok z rzędu dobrowolnie dopłacamy mieszkańcom. Nie możemy pozwolić na to, aby portfel mieszkańca był obciążony na maksymalnym poziomie, tym bardziej, że czasy są nieciekawe.

Hojni dla siebie

Radni byli jednomyślni w sprawie dopłat. Nie mogli inaczej postąpić. Dodajmy, że wcześniej sami zadbali o swoje portfele, po cichu przyzwalając na podwyżkę swoich diet – już drugi raz w tej kadencji. Nie musieli głosować za podwyżkami, bo wcześniej zmienili zapis dotyczący ich naliczania, dzięki czemu wzrosły one automatycznie. Teraz przewodniczący Rady Miasta, Andrzej Stambulski, z wyrównaniem od sierpnia, inkasuje o 1.207 zł więcej (podwyżka diety z 2.013 zł do 3.220 zł!). Jego zastępca, Andrzej Skawiński, zyskał 906 zł (podwyżka z 1.509 zł do 2.415 zł). Przewodniczący komisji dostał o 641 zł więcej (podwyżka z 1.066 zł do 1.707 zł), a wiceprzewodniczący komisji zyskali 616 zł (podwyżka z 1.026 zł do 1.642 zł). Szeregowy radny dostaje o 544 zł więcej (podwyżka z 905 zł do 1.449 zł). Burmistrz Mirosław Gąsik też zarabia jak prezydent największych polskich miast. Radni podwyższyli mu pensję do 19 tys. 860 zł, a więc o 9 tys. 240 zł!

Napisz komentarz »