REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Każdy może pomóc

Opublikowano 17 grudnia 2021, autor: jb

Leczenie dwójki chłopców z Żar będzie można wspomóc podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Żarach (17-19 grudnia).

Jarmark rusza już dzisiaj (17.12.) w żarskim rynku.

Michałek Kobylski (21 miesięcy)  choruje na neuroblastomę, nowotwór złośliwy. Przeszedł już wiele cykli chemioterapii a ostatnio przeszczep komórek macierzystych. Jego rodzice zbierają pieniądze na terapię w USA, czyli szczepionkę, która zapobiega nawrotom choroby. Potrzeba na nią około 1,2  mln zł. Do tej pory na stronie fundacji siepomaga.pl udało się zebrać około 750 tys. zł.

-W grupie, która nam pomaga, jest ponad 40 osób. Każdy robi różne rzeczy na Jarmark. Barszcz, uszka, pierogi, niektóre zapakowane, niektóre na gorąco, będą nawet frytki amerykańskie. Są ozdoby świąteczne, stroiki – wymienia Ryszard Kobylski, tata chłopca. -Będę ja. Żona jest z Michałkiem we Wrocławiu w Klinice Przylądek Nadziei. Cały ten tydzień z Michałkiem jest gorzej. Wszystkie śluzówki są popalone, ma rany na twarzy od chemioterapii. Cel nadrzędny to zbiórka na szczepionkę. We Wrocławiu jest już ponad 3 tygodnie, wcześniej przez tydzień był w Gliwicach na podaniu terapii izotopami. Podróżowaliśmy tylko pomiędzy szpitalami – mówi. Rodzina nie spędzi świąt razem w domu. -Michałek będzie mógł wyjść ze szpitala najwcześniej po nowym roku i tylko pod warunkiem, jeżeli będzie dobrze się czuł.  -dodaje.

Wszystkie ręce na pokład

Swoje stoisko będzie miał Samuel Niedziałkowski (2 l.) z Żar. Chłopiec urodził się w 24 tygodniu ciąży, ważył 650 gram. Ma czterokończynowe porażenie razem z porażeniem mózgowym, nie widzi, wymaga intensywnej rehabilitacji. Zbiórka na leczenie prowadzona jest poprzez zrzutka.pl.

– Chcemy zapewnić synowi na tyle normalne dzieciństwo, na ile możemy w naszej sytuacji. Kluczowa dla nas jest rehabilitacja i środki na nią. Pieniążki potrzebne są także na wyjazdy do różnych lekarzy. Święta planujemy spędzić w domu sami z Samuelem. Bardzo kameralnie, w dużym spokoju – mówi Daniel Niedziałkowski, tata chłopca.

Jednak jeszcze przed świętami rodzinę można wspomóc w trakcie jarmarku. -Sprzedawany będzie np. bigos, pierogi,  pierniczki, ozdoby świąteczne, ciasta, napoje, planujemy loterię fantową. Oczywiście sami z żoną nie dalibyśmy rady tego przygotować. Pomaga nam dużo osób, tak po prostu dziękujemy im wszystkim. Chcielibyśmy docenić także każdego, kto zaangażował się na zbiórkę w LO im. Prusa w Żarach – mówi D. Niedziałkowski

Oba stoiska dla chłopców sprzedawać będą swoje fanty przez wszystkie trzy dni jarmarku w godz. 10:00-18:00.

Napisz komentarz »