REKLAMA

Samorząd

Emerytura dla wybranych

Opublikowano 17 grudnia 2021, autor: nk

Danuta Madej, burmistrz Żar, pobiera emeryturę i dostaje pensję jako burmistrz. Nie wszyscy mogą liczyć na takie przywileje.

Lucyna Grzybowicz, przewodnicząca ZNP w Żarach, wiek emerytalny osiągnęła trzy lata temu. Na emeryturę nie przeszła, bo nie ma gwarancji, że w szkole, w której przepracowała całe życie, zostanie zatrudniona jako emerytka i dalej będzie mogła pełnić rolę przewodniczącej ZNP. Danuta Madej, burmistrz Żar, takich problemów nie miała i od dwóch lat oprócz pensji burmistrza w wysokości ponad 16 tys. zł, może cieszyć się z około 6 tys. zł emerytury co miesiąc.

Odejdą ze związku

Przejście na emeryturę przez L. Grzybowicz bez podjęcia dalszej pracy w szkole wiązałoby się z rezygnacją z działalności w ZNP.

– Członkowie związku powiedzieli, że jeżeli jak pójdę na emeryturę, to oni wszyscy się wypisują – mówi L. Grzybowicz i mimo że od trzech lat ma prawo do emerytury, to na nią nie przeszła. – Rozmawiałam z dyrektorką szkoły na ten temat i poinformowała mnie, że bez zgody Urzędu Miasta mnie nie zatrudni. Dobrze wie, że takiej zgody nie dostanie, bo jestem radną, która jest w opozycji do burmistrza – tłumaczy swoją sytuację L. Grzybowicz.

Dyrektorowi na rękę

Szefowa ZNP podkreśla również, że jest jedynym członkiem związku w szkole i dyrektorowi jej odejście na emeryturę jest na rękę.

– Jeżeli pani dyrektor mnie zatrudni, to dalej będzie musiała ze mną wszystko uzgadniać i prosić mnie o opinie, a jak mnie nie zatrudni, to ma wolną rękę – uważa L. Grzybowicz.

Radna zdaje sobie sprawę, że mogłaby poszukać zatrudnienia w innej szkole, ale całe życie przepracowała w SP nr 2 w Żarach i nie starała się o zatrudnienie w innych szkołach, żeby nie zabierać godzin nauczycielom.

– Jako szefowa ZNP nie jestem ciężarem dla budżetu szkoły, bo na moją pensję składają się wszystkie szkoły, a gdybym przeszła na emeryturę, obciążenia dla pracodawcy byłyby jeszcze niższe – zauważa L.Grzybowicz.

Jest możliwość zatrudnienia

Dyrektor SP nr 2 w Żarach nie ukrywa, że jest możliwość zatrudnienia w szkole nauczycieli będących na emeryturze.

– Ja nie zatrudniam nauczycieli-emerytów, ale oczywiście jest taka możliwość. Jeżeli brakuje nauczycieli danego przedmiotu, to można zatrudnić nauczyciela emeryta, który musi mieć pełne kwalifikacje. Wielu z nich nie chce jednak podejmować pracy – mówi Marzena Mosakowska-Wrona, dyrektor SP nr 2 w Żarach.

L. Grzybowicz chce dalej pracować po przejściu na emeryturę, choć jej zadania nie polegają na nauczaniu dzieci, a na reprezentowaniu spraw nauczycieli.

 

komentarze »
  1. Władek 20 grudnia 2021 09:15 - Odpowiedź

    Niestety w Poslce włądzy zawsze można więcej. Podwyżki powinne być za efekty, a tych brakuje w Żarach. Obywatele liczą się tylko przed wyborami. Szkoły nadzoruje Burmistrz więc ma możliwość zachować się po ludzku. Pytanie czy sie zachowa w ten sposób?

  2. Andrzej M 20 grudnia 2021 13:53 - Odpowiedź

    Są równi i równiejsi, niestety…

Napisz komentarz »