REKLAMA

Samorząd

Jedna spółka kupi, druga wyremontuje

Opublikowano 17 grudnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Za 711 tys. zł Urząd Miasta w Szprotawie wystawił na sprzedaży budynek po Dolnośląskich Zakładach Odlewniczych przy ul. Sobieskiego, w którym mają powstać mieszkania komunalne i lokale handlowo-usługowe.

 Burmistrz Mirosław Gąsik właśnie ogłosił przetarg na sprzedaż budynku, który wcześniej Szprotawa otrzymała w formie darowizny od władz Gniezna. Cena wywoławcza za działkę z  budynkiem o powierzchni 2 tys. mkw. to 711 tys. zł. Przetarg zostanie rozstrzygnięty 1 lutego przyszłego roku, wadium w wysokości 105 tys. zł należy wpłacić do 25 stycznia. 

W biurowcu po Dolnośląskich Zakładach Odlewniczych ma znaleźć się około 100 mieszkań komunalnych. Dlaczego więc burmistrz go sprzedaje?

W Urzędzie Miasta dowiedzieliśmy, że inwestycję finansować będzie spółka Lubuski SIM (Społeczne Inwestycje Mieszkaniowe), którą Szprotawa tworzy z czterema innymi gminami z lubuskiego. Na ten cel SIM ma zapewnione rządowe fundusze. Szprotawa, tak jak pozostałe gminy, ma w spółce wkład w wysokości 3 mln zł. Pieniądze te pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i służą sfinansowaniu części lub całości wydatków gminy na objęcie udziałów w spółce SIM.

SIM remont zleci najpewniej Szprotawskiemu Zarządowi Nieruchomościami „Chrobry”, który już wykonał prace porządkowe i zabezpieczające przy ul. Sobieskiego. Oczywiście, jeśli „Chrobry” wygra przetarg.

– W tym przypadku spółka SIM musi nabyć nieruchomość w drodze przetargu. Wykonawca robót budowlanych również zostanie wyłoniony w przetargu – informuje Maciej Boryna z Urzędu Miasta.

– Spółka SIM ma swoją siedzibę w budynku „Chrobrego”. Ona będzie miała pieniądze na inwestycje, my – pracowników do jej wykonania – informuje Piotr Ciołka, prezes „Chrobrego”. – Ostateczną kwotę potrzebną na remont będziemy znali po opracowaniu kosztorysu i dokumentacji. W budynku całkowicie trzeba wymienić dach, okna, drzwi oraz instalację wodno-kanalizacyjną. W dolnej kondygnacji planujemy strefę usługową ze świetlicą osiedlową, gastronomią, drobnym handlem, usługami. Na piętrach będzie około 100 mieszkań.

Napisz komentarz »