REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Biorą kasę i tłumaczą się covidem

Opublikowano 17 grudnia 2021, autor: nk

Żarscy radni biorą tłuste diety, a nawet nie chce im się przyjść na sesję Rady Miasta do Ratusza. Zasłaniają się covidem.

We wtorek (14.12) uczestniczyli w sesji Rady Miasta – korespondencyjnie. Oficjalnie powodem był covid, ale tak naprawdę można podejrzewać, że nie chciało im się przyjść do Ratusza, bo do przegłosowania była tylko jedna uchwała. Zdecydowali, że zagłosują z domu, mimo że dwa tygodnie temu, gdy podnosili pensję pani burmistrz do ponad 16 tys. zł, nie bali się pandemii i sesja odbyła się stacjonarnie w Ratuszu.

Żeby byli dostępni

Wtorkowa sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym, bo radni musieli przegłosować zmiany w budżecie miasta.

–  Musiałem tę sesję w trybie pilnym zrobić. Tak zorganizować, żeby pieniądze jak najszybciej były do dyspozycji szkół. Forma sesji korespondencyjna była szybsza. Chodziło o to, żeby każdy radny był dostępny – tłumaczy decyzję o zwołaniu sesji w trybie korespondencyjnym Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta.

Nic nie stracili

Za nieobecność na sesji lub komisji radni ponoszą konsekwencje finansowe. Tracą 30 proc. diety za każdorazową nieobecność. Tym samym za nieobecność na wtorkowej sesji mogliby stracić od 800 zł do nawet 1 tys. zł, w zależności od pełnionych funkcji w Radzie Miasta.

Dzięki temu, że sesja odbyła się korespondencyjnie, nie musieli nawet wychodzić z domu, żeby zagłosować. Wystarczyło, że w godzinach od 9 rano do 12 odesłali do biura Rady Miasta formularz z oddanym głosem i sesja była zaliczona. A kasa ocalona.

Zgodzili się

– Przewodniczący zdecydował, że sesja będzie korespondencyjna, bo była tylko jedna uchwała do podjęcia. Wyraziliśmy na to zgodę – mówi Edyta Gajda, radna TiM.

 Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta, dostaje ponad 3 tys. 200 zł miesięcznie diety. Pozostali radni – od 2 tys. 500 zł do 3 tys. zł. Widać to za mało, żeby zachęcić radnych do wyjścia z domu w chłodny jesienny poranek, nawet w sprawach pilnych dla miasta.

komentarz »
  1. Młody 20 grudnia 2021 11:38 - Odpowiedź

    Czas już na młode pokolenie w Polskiej lokalnej i krajowej Polityce.
    Czas na Radnych którzy są dla mieszkańców i biorą pieniądze za pracę na rzecz mieszkańców.
    Opisana sytuacja jest karygodna i Radni nie powinni otrzymać wynagrodzenia za pracę, której nie wykonali.
    Czas już traktować Urzędy jak firmy, które są dla mieszkańców i rozliczać urzędników i Radnych z ich pracy.

Napisz komentarz »