REKLAMA

Wasze sprawy

Więcej za szambo

Opublikowano 17 grudnia 2021, autor: jb

O 50 groszy za metr sześcienny podrożeje oddanie nieczystości z szamb w iłowskiej oczyszczalni.

Nowe stawki radni przegłosowali w czwartek, 9 grudnia.

Do tej pory opłata ta wynosiła 6,22 zł za metr sześcienny oddany w oczyszczalni.

– Proponowana stawka na kolejny rok to 6,27 zł. Kalkulacja została opracowana przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – tłumaczyła Magdalena Grzywaczyk, kierownik referatu ochrony środowiska i planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta.

– Na koszty odbioru ścieków składają się także koszty związane z amortyzacją, wynagrodzeniami, materiałami, energią, opłatą środowiskową. Jest też kwestia konieczności wprowadzenia dodatkowego etatu w oczyszczalni, którego wcześniej nie było – tłumaczyła sekretarz Aldona Slipaczek-Jurek.

Jest to stawka, którą ponoszą firmy na oczyszczalni, już po odebraniu nieczystości od mieszkańców. Może się to przełożyć na wyższe stawki usługi wywożenia szamb dla samych mieszkańców.

– Realny wzrost do poprzedniego roku to jest 8 procent. Najwyższy czynnik, który powoduje wzrost, to przede wszystkim podwyżka cen energii i wynagrodzenia, które musimy dostosowywać do stawki minimalnej. Reszta to prognozowany średni wzrost inflacji – mówi Józef Brzezicki, kierownik ZGKiM.

Napisz komentarz »