REKLAMA

Samorząd

Żona na dyrektorkę

Opublikowano 10 grudnia 2021, autor: jb

Edyta Kwiecień wygrała konkurs na dyrektora Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Żaganiu.

CUW formalnie rozpocznie pracę od stycznia. Od poszczególnych jednostek przejmie obsługę księgową, kadrową, zamówień publicznych, prawną, danych osobowych oraz informatyczną. Łącznie od 10 placówek w Żaganiu, Szprotawie i Iłowej. Chodzi o pięć szkół ponadpodstawowych, dwa ośrodki szkolno-wychowawcze, dwie poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy.

E. Kwiecień od 6 lat jest główną księgową Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych. Prywatnie jest żoną Radosława Kwietnia, powiatowego radnego, członka zarządu powiatu.

– Był ogłoszony konkurs na to stanowisko, do którego każdy mógł przystąpić. Trzeba było się wykazać koncepcją na funkcjonowanie CUW. Nie można też powiedzieć, że akurat jakaś osoba jest zablokowana do udziału w takim konkursie, bo jej mąż jest w zarządzie powiatu – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu.

Nowa dyrektor zarobi 7 tys. 600 zł miesięcznie.

– Pewnie, że ktoś może zarzucić to, że nowa dyrektor jest moją żoną. Na stanowisko dyrektora był jednak ogłoszony konkurs. Zgłosiła się tylko jedna osoba. Takie są czasy. W mieście przy tworzeniu CUW też ogłaszano konkurs dwa razy, bo był problem ze znalezieniem osoby na stanowisko dyrektora – mówi R. Kwiecień.  – Ja osobiście się dystansuję od tej sytuacji. Jestem teraz w takiej sytuacji, jakiej jestem. Czuję się jak się czuję, bo to ja wciąłem się w powiat. Ja radnym w powiecie jestem od trzech lat, a moja żona główną księgową w szkole już od sześciu – dodaje.

Muszą zwolnić

Formalnie PCUW w siedzibie, którą wyznaczano w budynkach powiatu przy ul. Rybackiej, ruszy od stycznia.

W założeniu PCUW będzie miał 11 etatów, a dziś we wszystkich jednostkach ta praca wykonywana jest przez osoby na 21,5 etatach. Z wyliczeń starostwa, wynika, że obecnie koszt zatrudnienia pracowników obsługi we wszystkich  to 125 tys. zł miesięcznie,  po utworzeniu PCUW ma wynieść 62 tys. zł.  Nieuniknione są zwolnienia.

-PCUW liczyć będzie 11 osób: będą to dyrektor, główny księgowy, zastępca głównego księgowego, trzy kadrowe, dwie księgowe, dwie płacowe i jedno stanowisko łączone intendenta z osobą od zamówień. Cztery osoby odeszły na emeryturę, były też osoby, które dorabiały,będąc już na emeryturze. Główną księgową będzie osoba, która do tej pory pełniła taką funkcję w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Szprotawie, przejdzie na zasadzie porozumienia stron. Resztę organizacji pracy samego CUW będzie już prowadzić dyrektor -dodaje I. Hryniewiecka.

Wszyscy pracownicy z poszczególnych jednostek będą teraz dojeżdżać do pracy w Żaganiu. Na sam początek dobrego oszczędzania, starostwo już wydało 35 tys. zł na remont i adaptację pomieszczeń przy ul. Rybackiej.

Napisz komentarz »