REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Wracają zakazy!

Opublikowano 10 grudnia 2021, autor: mk

Od środy, 15 grudnia, znów będą obowiązywać limity w restauracjach, barach, obiektach sportowych i kościołach.

W życie wejdą nowe obostrzenia. Rządzący uważają, że w ten sposób uda się ograniczyć rozprzestrzenianie pandemii.

Znów limity

Wszędzie tam, gdzie do tej pory obowiązywał 50-procentowy limit, spadnie on do 30 proc. Chodzi tu o liczbę osób w jednym zamkniętym miejscu, ale dotyczy to tylko tych, którzy nie mają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Zaszczepionych limit nie dotyczy. Zasada ta dotyczy knajp, kin, teatrów, obiektów sportowych i kościołów. Dodatkowo w kinach nie będzie można jeść.

– Weryfikowanie osób, które będą się deklarować jako zaszczepione, będzie należało do obowiązków przedsiębiorcy – mówi Jarosław Rybarczyk, główny specjalista ds. komunikacji w Ministerstwie Zdrowia – Z drugiej strony osoba, która chce wziąć udział w wydarzeniu i twierdzi, że ma takie prawo, musi to udowodnić, pokazując certyfikat szczepienia – wyjaśnia J. Rybarczyk.

Przedsiębiorcy nie kryją, że nowe przepisy są dla nich niejasne i czekają na konkretne wytyczne rządu.

– Wciąż nie podano żadnych szczegółów – mówi Róża Jurkowska-Maślak, właścicielka Starego Folwarku w Pietrzykowie. – Jako zwykli ludzie, nie mamy przecież żadnych uprawnień, żeby kogoś legitymować, czy ma szczepienie czy nie. Rządzący na razie sami nie widzą, co i jak. Minister poprawia wiceministra. Czekam na rozporządzenia, które wszystko wyjaśnią. W naszej sali nie robimy sylwestra większego niż na 100 osób, a ma obowiązywać właśnie taki limit dla niezaszczepionych. Czy jednak to się będzie liczyć od powierzchni lokalu, tak jak wcześniej? Ciężko jest dojść, co te przepisy mówią – komentuje R. Jurkowska-Maślak.

Tańce tylko w sylwestra

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia, aż do odwołania. Wyjątkiem od tej reguły ma być sylwestrowa noc z 31 grudnia na 1 stycznia, kiedy to będzie można sobie potańczyć w majestacie prawa.

– Organizację sylwestra widzę normalnie – mówi Przemysław Końcowik z sali „Styl” w Żarach. – 100 niezaszczepionych plus na przykład 100 zaszczepionych, czyli sylwester może być na 200 osób, bo tak rozumiem te nowe obostrzenia, a jeśli na moją salę weszłoby 1000 osób, to mogłoby być i tyle. Nie mówi się jeszcze nic o imprezach okolicznościowych, takich jak np. wesela. Poprzednio kluby były zamknięte, choć można było organizować chrzciny czy wesela, a przecież wiadomo, że na takiej imprezie się tańczy. Kilka osób dzwoniło do mnie zapytać, co z sylwestrem, bo zaniepokoiły się słowami ministra, ale ja jestem spokojny o tę imprezę. Choć w naszym kraju rządzący lubią nas zaskakiwać, ale tego już nie przewidzimy – dodaje P. Końcowik.

Pub „Havanna” ostatnie dwie imprezy taneczne organizuje w najbliższy piątek (10.12) i sobotę (11.12). Dyskoteka „Emporium” ostatni raz w tym roku otwarta będzie w najbliższą sobotę.

Skontrolują

Jeśli właściciel klubu, restauracji będzie chciał przyjąć klientów lub gości ponad limit, będzie musiał sprawdzić certyfikat szczepienia. Ustawa, która da przedsiębiorcom prawo do legitymowania, jeszcze nie weszła w życie. Na razie na wyrywkowe kontrole do lokali będzie mógł wejść sanepid i policja. Sanepid będzie kontrolował m.in. hotele, restauracje i punkty gastronomiczne. Kontrolowanie obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach leży po stronie policji.

– Nie jesteśmy z tych rozwiązań zadowoleni – mówi Jolanta Tomalak, właścicielka restauracji „Biały lew” w Żarach. – Mamy na szczęście duży lokal, więc możemy to podzielić tak, żeby klienci nie mieli ze sobą kontaktu, mamy nawet trzy pary drzwi. Żary nie są dużym miastem i nasz rynek gastronomiczny nie jest rozbudowany. Zimą jest bardzo spokojnie, dodatkowo widać po klientach, że się boją i nie chcą życia towarzyskiego w obecnej sytuacji prowadzić w lokalach, tylko wolą zamówić na wynos i spotkać się w domu – komentuje J. Tomalak.

Za kontrolowanie przedsiębiorców odpowiedzialny będzie sanepid.

– Inspektorzy sanepidu będą kontrolować przestrzeganie zaostrzonych limitów osób w lokalach, weryfikowanie certyfikatów szczepionkowych. Przedsiębiorca musi potwierdzić, czy osoby, która wpuszcza, są zaszczepione – informuje Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny.

Szkoły na zdalne

Minister zdrowia zapowiedział także, że dzieci uczące się w szkołach podstawowych i średnich przed świętami i zaraz po nich będą uczyć się zdalnie.

– Chcemy wykorzystać okres ferii do tego, by wydłużyć czas nieobecności dzieci w szkołach. Od 20 grudnia będziemy mieli zdalną naukę. Zakończymy ją 9 stycznia – powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej.

Maluchy ze żłobków i przedszkoli będą uczyć się normalnie. Ich nauka zdalna nie będzie obowiązywać.

Napisz komentarz »