REKLAMA

Samorząd

Ponad 190 tys. zł na noclegownię

Opublikowano 10 grudnia 2021, autor: nk

Urzędnicy ogłosili konkurs na prowadzenie noclegowni w Żarach. Do zgarnięcia są 193 tys. zł.

W tym roku noclegownię prowadziła fundacja Pogodna Jesień Seniora, której prezesem jest Danuta Sobieraj. Fundacja zamierza wziąć udział w konkursie na prowadzenie noclegowni również w tym roku. Tym bardziej, że kwota przeznaczona na ten cel rośnie. W ub. roku było to 174 tys. zł, a na przyszły rok zaplanowano 193 tys. zł.

– Mamy to już dobrze zorganizowane. Nie możemy na nic narzekać – przyznaje D. Sobieraj.

W żarskiej noclegowni jest 20 miejsc dla bezdomnych. 

Nie chodzą głodni

Pracuje tam 2 opiekunów, którzy  

– Mają zapewnione łóżko, suchy prowiant, kawę, herbatę i ciasto. Na pewno głodni nie chodzą – mówi D. Sobieraj.

Fundacja oprócz podstawowej kwoty na prowadzenie noclegowni dostaje też pieniądze na prowadzenie świetlicy dla bezdomnych.  Na ten cel fundacja otrzymała z miasta 17 tys. zł. Większość tych pieniędzy, czyli 16 tys. 500 zł  przeznaczona jest na wynagrodzenia dla opiekunów świetlicy. Reszta, czyli 600 zł to koszty zakupu herbaty, cukru, ciastek, środków higienicznych i materiałów biurowych.

– To są tak naprawdę dodatkowe godziny otwarcia noclegowni. Normalnie mogą przebywać w noclegowni do godziny 8 rano, a w okresie zimowym są te godziny wydłużone do godz.11 i od godz. 15 mogą wracać. Tam mają gry, telewizor mogą pooglądać – zachwala D. Sobieraj.

Kasa na covid

W noclegowni udało się uniknąć ognisk koronawirusa. Z Urzędu Miasta na wsparcie noclegowni na rzecz ograniczenia wystąpienia choroby Covid 19 przyznano 52 tys. zł.

– Pieniądze, które przyznaje miasto wystarcza na styk. Wszystko jest wyliczone – przekonuje D. Sobieraj.

Łączna kwota przychodów fundacji to 260 tys. zł. Z tego z miejskich pieniędzy jest 243 tys. zł, z darowizn 14 tys. zł, a przychody z 1 proc. to 2 tys. 430 zł. Prezesem fundacji jest Danuta Sobieraj. Wiceprezesem Jadwiga Borowiec oraz Anna Bortnik-Biegańska. Członkiem zarządu jest Joanna Lachowska. W skład komisji rewizyjnej wchodzą Jarosław Kropski, Ryszard Klisowski i Katarzyna Kotas.

Napisz komentarz »