REKLAMA

Zdrowie

Niezaszczepieni w ciężkim stanie

Opublikowano 10 grudnia 2021, autor: jb

Coraz więcej zakażeń i pełne oddziały covidowe. Tak znowu wygląda rzeczywistość w szpitalach, pomimo tego, że około połowa z nas zaszczepiła się przeciwko koronawirusowi.

– Pracujemy na 100 procent – mówi lekarz Damian Hyla, kierownik oddziału covidowego 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu. – Praca jest porównywalnie intensywna do tej, która była w ubiegłym roku. Nie zmienia to faktu, że chorych cały czas przybywa i kolejne oddziały w całym województwie przekształcane są na covidowe. U nas w Żaganiu oddział jest pełny i to się nie zmienia już od kilku tygodni – mówi D. Hyla. I dodaje: – Kiedy w ciągu dnia mamy pojedyncze wypisy pacjentów, to od razu mamy telefony od pracowników pogotowia, że kolejni już są do nas dowożeni.

Na oddziałach covidowych leżą głównie niezaszczepieni pacjenci.

– Zaszczepieni chorują zdecydowanie mniej, a najważniejsze jest to, że chorują łagodniej.  U nas na oddziale przeważają niestety niezaszczepieni pacjenci, jest to około 70 procent wszystkich. Są zazwyczaj w ciężkim stanie. To osoby w przedziale 40-60 lat. Zaszczepieni pacjenci to głównie seniorzy w wieku 70-80 lat. Oni przyjmowali dawkę szczepionki jako pierwsi w ubiegłym roku. Od drugiej dawki ich szczepionki minęło już ponad pół roku, więc ich odporność na zakażenie jest mniejsza – mówi D. Hyla. I apeluje: – Ja wszystkich niezdecydowanych nadal będę zachęcał do szczepień. U nas kadra oddziału jest już po trzeciej dawce i w tym sezonie zakażeń wśród personelu nie było. I mamy nadzieję, że tak już zostanie. Nas dla pacjentów nie może zabraknąć.

Napisz komentarz »