REKLAMA

Samorząd

Błąd urzędnika, konkurs do powtórki

Opublikowano 10 grudnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Konkurs na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żaganiu został powtórzony, bo urzędnicy złamali przepisy.

W pierwszym konkursie, w sierpniu, dyrektorem została Halina Szyposz, dotychczasowa szefowa. Była jedyną kandydatką. Konkurs został unieważniony przez wojewodę, bo w komisji zabrakło przedstawiciela żagańskiego związku zawodowego NSZZ Solidarność.

– Dwukrotnie informowałam naczelnika wydziału oświaty w starostwie, że przedstawiciel naszego związku powinien zasiadać w komisji konkursowej – mówi Julia Twardosz, przewodnicząca żagańskiego koła międzyzakładowej komisji oświaty i wychowania NSZZ Solidarność. – Twierdził, że żaden z pracowników poradni nie jest członkiem naszego związku, więc nie ma takiego wymogu. Prosiłam, aby skonsultował tę sprawę z radcą prawnym.

Urzędnicy nie posłuchali i konkurs odbył się bez udziału NSZZ Solidarność, więc związek złożył skargę do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Dokonaliśmy złej interpretacji przepisów. W komisji znalazł się przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego, bo tylko do niego należą pracownicy poradni – informuje sekretarz powiatu, Iwona Hryniewiecka. –  Okazało się, że Solidarność też powinna mieć przedstawiciela w komisji. Ten błąd formalny został naprawiony. Po tym, jak nadzór wojewody unieważnił konkurs, powtórzyliśmy postępowanie. Kandydaci na dyrektora mogą składać swoje oferty do 10 grudnia.

I. Hryniewiecka dodaje, że ani naczelnik, ani nikt z urzędników nie poniesie konsekwencji.  Z kolei Halina Szyposz zapewnia, że jeszcze raz stanie przed komisją konkursową. Zamieszania z powtórką konkursu nie chce komentować.

Napisz komentarz »