REKLAMA

Samorząd

Dyrektor odchodzi na emeryturę

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: bj

Józef Tarniowy, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żarach, przechodzi na emeryturę. Długo nie mógł się na to zdecydować. Czy pomogła wizja sporu zbiorowego z pracownikami, którzy żądają podwyżek?

O odejściu na emeryturę poinformował Józefa Radziona, starostę żarskiego.

– Złożył formalne pismo w tej sprawie. Zamierza przejść na emeryturę 29.12. Ale w żaden sposób nie uzasadnił swojej decyzji. Ma natomiast uprawnienia emerytalne, z których może skorzystać – mówi J. Radzion.

J. Tarniowy, który w przyszłym roku osiągnie okrągłe 70 lat, uprawnienia emerytalne miał od kilku lat. Trwał jednak dzielnie na swoim na stanowisku. Być może w tej decyzji pomagała mu niezła pensja, ok. 7 tys. 500 zł miesięcznie. Co ważne, rokrocznie, często dwa razy w roku, przytulał niekiedy sięgające kilku tysięcy złotych nagrody.

Co zatem się stało, że choć nie zdecydował się do tej pory odejść na zasłużony odpoczynek, nagle taką decyzję podjął? J. Tarniowy milczy. Wiadomo na pewno, że choć do formalnego odejścia pozostał niespełna miesiąc, to w urzędzie nie ma go co szukać.

– Pan Tarniowy złożył wniosek o urlop wypoczynkowy. Naturalnie został przeze mnie zaakceptowany – wyjaśnia J. Radzion.

Zastanawiają się natomiast związkowcy. Bo w PUP niedawno powstała komisja zakładowa Solidarności. I ta występuje z kilkoma żądaniami w imieniu pracowników.

Nie może sprostać?

– Jestem zaskoczony informacją o odejściu dyrektora. Nie mieliśmy takich sygnałów. Skoro dyrektor złożył wypowiedzenie, to najwyraźniej nie chce brać sobie tego problemu na głowę. Odchodzi, bo może nie sprostać temu zadaniu. Negocjacje, spór zbiorowy to poważna sprawa – komentuje Bogusław Motowidełko, przewodniczący zielonogórskiego zarządu Solidarności.

J. Tarniowy na odchodne otrzyma odprawę emerytalną. Przysługuje mu 6-krotnoścć wynagrodzenia, które pobierał. Na ile będą mogli liczyć pracownicy PUP? To pytanie pozostaje otwarte.

Napisz komentarz »