REKLAMA

Samorząd

Pan da?

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: bj

Rysunek zmartwionego, sympatycznego misia panda i chwytliwe hasło „PanDa”. To nowy sposób powiatowych urzędników, którzy chcą dostać ponad 600 zł więcej do pensji. Starosta żarski, Józef Radzion, podwyżkę otrzymał. Czy doczekają się jej także jego podwładni?

We wtorek, 30 listopada, został powołany regionalny sztab strajkowy.

– Brany jest pod uwagę strajk solidarnościowy. Pracownicy samorządowi mają prawo do strajku przy wykorzystywaniu różnych form. I nie ukrywam, że po te formy sięgniemy, jeśli taka potrzeba zajdzie – mówi Bogusław Motowidełko, przewodniczący zielonogórskiego zarządu regionu Solidarności.

Do Starostwa Powiatowego w Żarach spływają pisma. Podpisane przez konkretne osoby, szeregowych pracowników.

W piśmie czytamy m.in.: „z niepokojem i troską obserwuję brak ostatecznego porozumienia z Pana strony w sprawie przyznania podwyżek w kocie 644 zł netto do płacy zasadniczej od 1 stycznia 2022 r. (…) Co roku otrzymujemy informację, że „nie teraz”, ale może w następnym roku Zarząd Powiatu przychyli się do próśb o podwyżki. A może w następnym i następnym roku”. Potem w piśmie jest mowa o braku możliwości sfinansowania, przy obecnych dochodach, najbardziej elementarnych potrzeb. I dalej: „Mam wiedzę na temat wynagrodzeń uzyskiwanych na podobnych stanowiskach na rynku pracy w naszym powiecie. Dlatego moją płacę, znacząco niższą od przyjętych w okolicznych firmach, odbieram jako szczególnie bolesną niesprawiedliwość. Nie zgadzam się, by traktowano mnie jako mało wartościowy element zakładu pracy”.

Większość popiera i nosi

Jak się okazuje, to akcja zaproponowana przez Solidarność. Włącznie z przygotowanym wzorem pisma, ulotkami, naklejkami.

– Mamy różne pomysły dla pracowników. Konsultujemy z nimi, jakie akcje można prowadzić – wyjaśnia B. Motowidełko.

– Podczas sesji 2 grudnia ulotki akcji otrzymali radni. Mamy też je wyłożone do dyspozycji mieszkańców w holu urzędu. Większość pracowników nosi naklejki z logo naszej akcji – mówi Joanna Werstler -Wojtaszek, przewodnicząca Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność.

– Pisma, które do nas spływają, oczywiście gromadzimy. Treść już została przeanalizowana, bo wszystkie są sformułowane w identyczny sposób. Tymczasem otrzymaliśmy pismo „Solidarności”, w którym akceptują wszystkie nasze propozycje nagród dla pracowników, ale podtrzymują żądania płacowe – mówi starosta J. Radzion i nie ukrywa, że liczy na dalsze rozmowy.

Będą dalej negocjować

Przypomnijmy. Po pierwszych dwóch spotkaniach ze strony starosty padła propozycja nagrody w wysokości średnio 1 tys. 600 zł dla każdego pracownika, która miałaby być wypłącona do końca tego roku. Kolejną propozycją jest przyznanie zróżnicowanych nagród do końca 2022 r. – średnio po 1 tys. 800 zł.

Kolejna runda negocjacji w Starostwie Powiatowym odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 6.12., natomiast 8.12. – w Urzędzie Miasta w Żarach, gdzie pracownicy również domagają się podwyżek.

– Ponadto będziemy chcieli połączyć spory zbiorowe w całość – tłumaczy B. Motowidełko. Solidarność prowadzi już trzy spory zbiorowe. – Może być kolejny w PUP. Tam pracownicy mają trzy żądania. Chodzi o dwie mniejsze sprawy – dopłaty do okularów dla pracowników pracujących przy komputerze, a także ubrań roboczych dla osób sprzątających. Jest jeszcze propozycja płacowa – 650 zł na rękę dla każdego pracownika – kończy B. Motowidełko.

Napisz komentarz »