REKLAMA

Zdrowie

Wirus w natarciu

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: jb

409 mieszkańców powiatu żarskiego zaraziło się koronawirusem przez tydzień. Zakażonych jest także kolejnych 277 mieszkańców powiatu żagańskiego.

Największą liczbę, 88 zakażonych, w powiecie żarskim odnotowano w sobotę, 27.11. Przez tydzień przybywało ich blisko 50 dziennie. Od początku pandemii koronawirusa wykryto już u ponad 6,5 tysiąca mieszkańców powiatu. W ostatniej dobie dało to liczbę 2550 osób z obowiązkiem kwarantanny w powiecie.

W powiecie żagańskim do tej pory pozytywny wynik na obecność wirusa otrzymało już ponad 5,1 tys. osób. Przez ostatnie 7 dni przybyło 277 zakażonych, najwięcej w środę, 1.12., gdy wirusa potwierdzono u 54 kolejnych osób. W ostatniej dobie obowiązek przebywania w kwarantannie miało 1286 osób.

Przez tydzień w województwie lubuskim przybyło aż 4.386 zakażonych. Łącznie zachorowało już ponad 88 tysięcy Lubuszan. Zmarło 2200 z nich.

W całym kraju przez tydzień zachorowało ponad 162 tysiące osób. Dotychczasowy rekord tej fali zakażeń odnotowano w środę (1.12.), gdy było 29 tys. 64 chorych. Rekordowo duża była też liczba dziennych zgonów – 570 zgonów związanych z zakażeniem koronawirusem.

Ciągle mutuje

Na świecie pojawił się kolejny wariant koronawirusa – Omikron, który pochodzi z Afryki. Jego zaraźliwość porównywalna jest do wariantu Delty. Z pierwszych badań wynika, że objawia się inaczej, częstymi symptomami zakażenia tym wariantem jest zmęczenie, bóle głowy i drapanie w gardle. W Europie zakażenia odnotowano już m.in. w Niemczech, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Reakcją polskiego rządu na nowy wariant wirusa jest wprowadzenie obostrzeń. Od 1 do 17 grudnia sklepy, centra handlowe, domy kultury, galerie sztuki, muzea, sale zabaw mogą wpuszczać na raz 1 osobę na każde 15 mkw. powierzchni. Ze 150 do 100 zmniejszono liczbę osób biorących w wydarzeniach, spotkaniach (np. weselach, dyskotekach). W kościołach, lokalach gastronomicznych, salach koncertowych, kinach może być maksymalnie 50 procent obłożenia.

Napisz komentarz »