REKLAMA

Zdrowie

Covid przejmuje szpitale

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: jb

127 łóżek dla pacjentów covidowych ma już 105. Szpital Wojskowy. Zmieniono działalność kolejnego oddziału – psychiatrii, by móc przyjmować więcej zakażonych pacjentów. 14 zakażonych może przyjąć Szpital na Wyspie w Żarach.

76 miejsc przygotowano dla pacjentów 105. Szpitala w Żarach.

Od środy, 1 grudnia, 23 łóżka zarezerwowano dla zakażonych na oddziale psychiatrii. Dzień po uruchomieniu tego oddziału (czwartek, 2.12.), leżało na nim dwóch pacjentów.To jedyny oddział psychiatryczny dla zakażonych w województwie.

Na oddziałach covidowych, które utworzono wcześniej na oddziałach ortopedii i wewnętrznym są łącznie 52 miejsca dla zakażonych. W ostatniej dobie wolnych było 7 łóżek.

W żagańskiej filii szpitala nadal zakażeni przyjmowani są na dwóch z trzech  pięter szpitala. Tam przygotowano 51 miejsc, w ostatniej dobie wolne było tylko jedno.  Szpital ma dla zakażonych łącznie siedem respiratorów, wszystkie były w użyciu.

Psychiatria nie została wyłączona z pracy całkowicie. Miejsca dla niezakażonych pacjentów przygotowano na drugim piętrze psychiatrii, oba piętra tego budynku obsługuje także inny personel.

 Covidowy na Wyspie

14 dodatkowych miejsc ma także żarski Szpital na Wyspie. Na cztery z nich mogą trafić tylko dzieci, zabezpieczono też dla nich jeden respirator.

– Cztery łóżka pediatryczne są w dwóch dwuosobowych salach. One są w innej części oddziału, mają nawet osobny nawiew – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie

Szpital Na Wyspie do tej pory pracował wyłącznie jako czysty, przyjmował niezakażonych pacjentów. -Teraz mamy przygotowanych 10 łóżek w zasadzie na każdym oddziale, są to tzw. łóżka izolatkowe, również odizolowane od pozostałych pacjentów. Trafiają do nich pacjenci, u których przed przyjęciem na oddział wyjdzie pozytywny test na obecność koronawirusa albo gdy podejrzewamy, że jest zakażony. Pacjenci przebywają na tych łóżkach do czasu, aż trafią na właściwy oddział covidowy.W zasadzie wszystkie są pełne – dodaje prezes. Na łóżka izolatkowe przypada jeden respirator.

W naszym województwie dla zakażonych pacjentów przygotowano już łącznie 788 miejsc. W ostatniej dobie zajętych było 431 z nich, w użyciu było 30 z 66 respiratorów.

Napisz komentarz »