REKLAMA

Samorząd

Staroście podwyżka się należy

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: bj

Równiutko 7 tys. zł podwyżki dostał Józef Radzion, starosta żarski. Od teraz zarabia 17 tys. 620 zł. Przed świętami dostanie też wyrównanie pensji od sierpnia.

Zasadnicze wynagrodzenie starosty wyniesie 8 tys. 800 zł, do tego 3 tys. 400 zł dodatku funkcyjnego, 3 tys. 660 zł specjalnego i 1 tys. 760 zł za wieloletnią pracę. To łącznie daje 17 tys. 620 zł.

Starosta miał zarabiać jeszcze więcej, bo 18 tys. 460 zł, ale wczoraj na sesji (2.12.) radni dowiedzieli się, że zarząd powiatu (w jego skład wchodzą: J. Radzion, wicestarosta Małgorzata Issel, Tomasz Czajkowski, Michał Rudnicki i Roman Mazurkiewicz) wprowadził autopoprawkę do projektu uchwały w sprawie wynagrodzenia starosty i je obniżył.

Chcieli dać więcej

Radni byli zdziwieni, bo na wyższą kwotę zgodzili się na komisjach przed sesją.

– Ja tego nie rozumiem. Przez aktualną władzę zostały przyjęte przepisy dotyczące podwyżek. Pewnie po to, żeby przykryć ich podwyżki. Powoduje to skłócenie w samorządach. Ja uważam, że starosta największego powiatu ziemskiego nie powinien zarabiać minimum określonego w przepisach – argumentował Franciszek Wołowicz.

Poparła go Elżbieta Łobacz-Bącal.

– Gdy pracowaliśmy razem w Urzędzie Miasta, pan Franciszek jako burmistrz wypowiedział się w sprawie „13”, mówiąc, że należą się jak psu zupa… – przypomniała.

– To była niefortunna wypowiedź, ale tak faktycznie jest – wtrącił F. Wołowicz.

– Dlatego jeśli się należy, ja jestem za tym, by pensja starosty była wyższa – dokończyła E. Łobacz-Bącal.

W wymianę zdań wtrącił się sam starosta.

– Bardzo wam dziękuję, ale jestem zdania, że ta propozycja zarządu jest słuszna – odpowiadał J. Radzion.

Najwyraźniej wszystkich nie przekonał. Gdy przyszło do głosowania przeciw była Maria Łaskarzewska. Od głosu wstrzymali się Jarosław Dowhan i F. Wołowicz.

Zgodnie z decyzją radnych, starosta otrzyma wyrównanie, począwszy od 1.08. Dotychczas zarabiał 10 tys. 620 zł.

Napisz komentarz »