REKLAMA

Komunikacja

Przerwali remont

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: bj

Zdarty asfalt, walający się tłuczeń i droga, którą trudno drogą nazwać. Właśnie tak wygląda główna trasa przez Mielno (gm. Przewóz).

Droga należy do powiatu i to żarskie starostwo zleciło jej remont. Roboty ruszyły, ale wkrótce stanęły w miejscu, a robotnicy się ulotnili.

– Dla mieszkańców jest to ogromne utrudnienie. Tam jest realne ryzyko uszkodzenia auta – mówi Tomasz Czajkowski, radny powiatowy i przewodniczący komisji infrastruktury.

Prace rozpoczęły się latem, robotnicy z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych z Jałowca mieli zdążyć do końca tego roku. Ich zadaniem była gruntowana modernizacja. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 mln 535 tys. 400 zł. Jezdnia miała być m.in. poszerzona, a chodniki wybudowane z kostki betonowej. Jednak na razie to mglista przyszłość. Dlaczego?

-Firma zeszła z placu. Niestety takie są realia, najwyraźniej mieli jakieś inne bardziej intratne zlecenie – komentuje Mariusz Strojny, wójt gminy Przewóz.

– Stawili się nawet, żeby zapłacić karę za niewywiązanie się z umowy – tłumaczy Józef Radzion, starosta żarski.

Gdyby powiatowi urzędnicy przyjęli od nich te pieniądze, musieliby szukać nowego wykonawcy.

– A wiadomo, jak poszły w górę ceny usług i materiałów. Jest duże ryzyko, że musielibyśmy za to samo zapłacić dużo więcej – tłumaczy J. Radzion. – Dlatego zgodziliśmy się na przedłużenie im terminu zakończenia prac. Ostateczny to lipiec przyszłego roku.

W Mielnie blokady

Wstrzymany remont to nie jedyny problem mieszkańców.

– Gdy inwestycja ruszyła, został ściągnięty znak ograniczający wjazd dla dużych tonaży na naszą drogę gminną. Teraz jeżdżą nią samochody ciężarowe, podobnie jak drugą drogą prowadząca do lasu – mówi Bogusława Szlachetka, przewodnicząca Rady Gminy.

– Rozmawiałem z przedsiębiorcami i rolnikiem. Obiecali, że nie będą jeździć naszymi drogami. Ale niestety bez efektu. Wiem, że ludzie są zdesperowani. Gdy byłem na miejscu, blokowali przejazd swoimi autami. Niestety, droga jest już rozjechana. Była remontowana na początku mojej kadencji, ale tam była położona dość cienka warstwa asfaltu. Na pewno będziemy zabiegać, żeby została przez nich naprawiona – zapowiada M. Strojny.

Napisz komentarz »