REKLAMA

Samorząd

Śmieci jak złoto

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: jb

Na sporą podwyżkę muszą się przygotować mieszkańcy gminy Iłowa. Za śmieci zapłacą o 5 zł więcej niż obecnie.

Od stycznia opłata za odbiór śmieci wyniesie 36 zł od osoby w rodzinie. Radni na temat podwyżek rozmawiali podczas sesji (25.11.). Uchwałę z nowymi stawkami tłumaczyła sekretarz Aldona Slipaczek-Jurek. Gmina ogłosiła już przetarg na odbiór śmieci na kolejny rok. Za 2 mln 57 tys. zł chce to robić spółka „Zachód”. To o około 300 tys. zł więcej niż przed rokiem.

– Wyliczyliśmy, że 33,24 zł to koszty odbioru, transportu, unieszkodliwiania odpadów i utrzymania PSZOK. Do tej stawki należy doliczyć 2,42 zł kosztów administracyjnych, na edukację mieszkańców jest 5 groszy na osobę. Łącznie daje to 35,71 zł, w zaokrągleniu 36 zł. Jeżeli ktoś nie będzie segregował śmieci, gmina może na niego nałożyć karę w wysokości 72 zł miesięcznie – mówiła sekretarz.

Teraz mieszkańcy płacą 31 zł za osobę.

Dużo śmieci, duża cena

Swój sprzeciw w sprawie podwyżki złożył radny Edward Lesiak.

– Zaledwie dwa lata temu, za śmieci segregowane płaciliśmy 14 zł od osoby. To jest podwyżka o 160 procent – podkreślał radny.

W tym roku radni zgodzili się na dorzucenie do śmieci z miejskiego budżetu 150 tys. zł, bo nie wystarczyło pieniędzy z opłat od mieszkańców.

– Stawka jest spowodowana ceną usługodawcy, a na to nie mamy wpływu. Faktury wystawiane są za rzeczywistą liczbę oddanych śmieci, a ta cena będzie niższa tylko wtedy, gdy śmieci będzie mniej – mówił burmistrz Paweł Lichtański. – Rozumiem, że mieszkańcy te podwyżki mogą odebrać negatywnie, w kontekście podwyżek diet radnych i pensji burmistrza, ale w przyszłym roku nie jesteśmy w stanie dołożyć z budżetu do tego systemu.

W głosowaniu radni nową stawkę za śmieci ustalili większością 13 głosów (na 14 obecnych radnych). Przeciwny był E. Lesiak.

Napisz komentarz »