REKLAMA

Samorząd

Burmistrz przed sądem

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

We wtorek, 7 grudnia, w żagańskim sądzie przesłuchani zostaną kolejni świadkowie w procesie, w którym o łapówkarstwo jest oskarżony burmistrz Szprotawy.

Rozprawa zaplanowana na 23 listopada została odwołana, bo sędzia się rozchorowała. Mieli na niej zeznawać świadkowie, których powołał oskarżony burmistrz Mirosław Gąsik. Jak ustaliliśmy, we wtorek, 7 grudnia, mają zeznawać kolejni pracownicy szprotawskiego magistratu, m.in. Maciej Boryna, a także były radny miejski i powiatowy, Tadeusz Kosmatka.

– Odwołana wokanda z listopada zostanie przełożona na początek przyszłego roku. Po niej zostanie sądowi odsłuchanie tajnych nagrań funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego – poinformował nas Jędrzej Kolczyński, wiceprezes Sądu Rejonowego. –  Ze względu na pandemię i zbyt małą powierzchnię naszej tajnej kancelarii, te czynności zostaną wykonane w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

Odsłuchanie nagrań będzie kluczowe w sprawie. Nagrania to efekt akcji agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sprawa ciągnie się od października 2019 roku, gdy burmistrz Gąsik został wyprowadzony w kajdankach z Ratusza. 

Według śledczych, Gąsika miał wsypać proboszcz Ryszard Sz., jego domniemany przedstawiciel w rozmowach dotyczących zakupu gruntów w strefie. Podający się za inwestora agent CBA nagrał rozmowę z proboszczem, który w zamian za 500 tys. zł łapówki miał obiecać załatwienie zakupu po korzystnej cenie. Łapówkę ksiądz miał odebrać w recepcji hotelu. Gdy wyszedł z gotówką, na gorącym uczynku ujęli go agenci CBA. Ksiądz i M. Gąsik zostali zatrzymani. Burmistrz opuścił areszt dopiero po 9 miesiącach, po wpłaceniu 100 tys. zł kaucji. Grozi 12 lat pozbawienia wolności.

M. Gąsik zarzeka się, że padł ofiarą pomówienia księdza oraz politycznej walki o władzę. Procesu nie dożył ksiądz, który zmarł w grudniu ubiegłego roku.

Napisz komentarz »