REKLAMA

Samorząd

Śmieci w górę

Opublikowano 03 grudnia 2021, autor: bj

Śmieciarka przyjedzie rzadziej, za to mieszkańcy gminy Brody za wywóz odpadów zapłacą więcej. Aż 32 zł od osoby miesięcznie.

Nad tematem śmieci radni gminy Brody pochylili się n sesji w poniedziałek, 29.11. Musieli zgodzić się na dołożenie z budżetu 20 tys. zł do gospodarki śmieciowej.

– Z czego wzięła się ta zmiana? – pytał Marek Tracz, przewodniczący komisji budżetu i mienia komunalnego.

– Nie zdecydowaliśmy się w ciągu roku na podwyżkę opłat za śmieci dla mieszkańców, stąd niezbędna jest ta korekta – odpowiadał mu Lech Kossak, przewodniczący Rady Gminy.

Gmina dorzucać pieniędzy do odpadów już nie będzie, dlatego mieszkańcom przyjdzie zapłacić więcej. Najważniejszą zmianą, na którą radni wyrazili zgodę, jest wzrost stawki od stycznia z 26 zł do 32 zł za osobę. A jeśli ktoś zostanie przyłapany na tym, że nie segreguje, zapłaci nawet 96 zł. Jeżeli ktoś ma swój własny kompostownik, może liczyć na zniżkę w wysokości 5 zł.

Opony wylądują w lesie?

Podczas głosowania radni zgodni nie byli. Uchwałę poparło 11 osób, 2 były przeciw (Jan Ostapiej i Andrzej Turowski), dwie wstrzymały się od głosu (Jerzy Bausa i M. Tracz).

 To jednak nie wszystko. Bo radni zgodzili się na zmiany w harmonogramie odbioru śmieci. Odpady zmieszane oraz bioodpady z domów jednorodzinnych będą odbierane raz w miesiącu (wcześniej worki były zabierane co 2 tygodnie od kwietnia do października i raz w miesiącu od listopada do marca).

 Raz w roku zbierane będą wielkie gabaryty.

– To korzystna zmiana, bo w ubiegłym roku była jedynie możliwość samodzielnego wywiezienia ich na PSZOK – komentuje Ryszard Kowalczuk, wójt gminy.

Jest jeszcze jedna nowość. PSZOK przy ul. Kilińskiego w Brodach od stycznia będzie czynny również w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godz. 8-13, a od poniedziałku do piątku  w godz. 8-15. 

Radni przyjęli także wzór nowej deklaracji śmieciowej, która będzie obowiązywała w przyszłym roku. W związku z tym wszyscy mieszkańcy będą musieli złożyć je ponownie. Szczegółowe informacje pod nr tel. 68 371 21 55.

Napisz komentarz »