REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Spalarnia śmieci w Marszowie

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: nk

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie chce produkować prąd i ciepło ze spalanych śmieci. A do tego potrzebuje spalarni.

O planowanej inwestycji opowiadali radnym przedstawiciele ZZO w Marszowie na czwartkowej (25.11) sesji Rady Miasta w Żarach. Spółka, w której Żary mają 24 proc. udziałów, planuje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wybudować w Marszowie elektrociepłownię, w której będą spalane odpady. Koszty budowy instalacji ma wziąć na siebie prywatny inwestor. W zamian za to będzie mógł czerpać korzyści z użytkowania instalacji przez 15-20 lat. Potem instalacja miałaby przejść na własność ZZO.

Ciepło ze spalania śmieci

Według władz spółki, koszt takiej inwestycji to około 100 mln zł. Do spalarni miałoby trafiać 19 tys. ton odpadów rocznie. W wyniku spalania powstawałoby ciepło, które służyłoby do ogrzewania budynków w Żaganiu lub Żarach. Spalanie miałoby się odbywać w temp. 850 stopni, a zanieczyszczenia powietrza byłyby stale monitorowane.

– To wstępne spotkanie, a decyzja o budowie elektrociepłowni jeszcze nie zapadła – mówi Jacek Połomka, prezes ZZO w Marszowie i zapowiada dalsze konsultacje z radnymi oraz mieszkańcami.

Spalarnia miałaby powstać w ciągu 5 lat.

komentarze »
 1. Jurek 6 grudnia 2021 09:14 - Odpowiedź

  Śmiecie należy sortować i sprzedwać. Spalanie to ostateczność. Proszę o informację jakie odpady w jakiej ilości oraz za jaką cenę ZZO sprzedał w roku 2021.
  Spalarnia to jawna nieudolność ZZO w sprzedawaniu sortowanych odpadów. Może zakład nie radzi sobie z sortowaniem odpadów?

 2. Olo 7 grudnia 2021 08:50 - Odpowiedź

  Chyba mądrzej jest zainwestować w odzyskiwanie i sprzedaż odpadów niż w spalarnię. Odpady będą tworzyć zanieczyszczenie, a to chyba nie ma żadnego sensu.
  Za granicą potrafią odzyskać i sprzedać więcej odpadów niż w Polsce.
  Może ktoś się tym zainteresuje.

 3. Prz 20 grudnia 2021 16:41 - Odpowiedź

  To skandal, tak zanieczyszczać powietrze (i tak już skrajnie zanieczyszczone) w pobliżu dwóch miejskich aglomeracji pod przykrywką rzekomego ogrzewania. Drodzy włodarze, obywatele was rozliczą za tak niekorzystne decyzje dla zdrowia mieszkańców, zwłaszcza małych dzieci i osób starszych.

Napisz komentarz »